علل تبخال و درمان آن

تبخال یک زائده کوچک بسیار ناخوشایند است، که هم از لحاظ ظاهری و هم از لحاظ روانی، فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد...

تبخال یک زائده کوچک بسیار ناخوشایند است، که هم از لحاظ ظاهری و هم از لحاظ روانی، فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد...

علل تبخال و درمان آن

پنج‌شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳  ۰ نظر   ۴۳۷ بازدید

درباره تبخال


تبخال برآمدگی یا تاول دردناکی است که بر روی صورت به وجود می‌آید و می‌تواند دردناک و بدمنظره باشد. بیشتر تبخال‌ها بر اثر ویروس هرپس سیمپلکس نوع یک (HSV-۱) به وجود می‌آیند و معمولاً روی لب‌ها ظاهر می‌شوند.

تبخال معمولاً با یک حس مور مور شدن، خارش یا سوزش آغاز می‌شود.
سپس ظرف ۴۸ ساعت بعدی یک تاول کوچک پدیدار می‌شود که داخل آن مایعی وجود دارد و این اتفاق هر جایی از صورت می‌تواند رخ دهد.
این تاول پس از آنکه ترکید و خشک شد، تبدیل به دلمه می‌شود.
بیشتر تبخال‌ها ظرف ۱۰ روز بهبود می‌یابند، اما باید به خاطر داشته باشید که در این مدت مسری هستند.

مراحل اصلی بروز تبخال در دهان و نواحی اطراف آن چیست؟

> مرحله‌ اول بروز تبخال در داخل دهان: سوزن‌سوزن شدن و خارش موضع

این مرحله حدود ۱ تا ۲ روز پیش‌از ظاهر شدن زخم‌ها در نواحی لب و اطراف آن دیده می‌شود. در این وضعیت فرد ممکن است روی لب یا صورت خود سوزن‌سوزن شدن یا سوزش و خارش را احساس کند. این مرحله بهترین زمان جهت تشخیص تبخال و شروع روند درمان است.

> مرحله‌ دوم بروز تبخال داخل دهان؛ بروز تاول‌های‌ دردناک

در مرحله دوم ایجاد تبخال، یک تاول بزرگ قرمزرنگ و پر از مایع در ناحیه مربوطه ایجاد می‌شود. در این مرحله، تاول بسیار دردناک بوده و به لمس حساس است. توصیه می‌شود به هیچ‌وجه در این مرحله فرد بیمار به تبخال خود دست نزند و با آن بازی نکند.

> مرحله‌ سوم بروز تبخال داخل دهان؛ تشکیل زخم‌ها

تبخال‌هایی که در مرحله دوم زده می‌شود بعد از ترکیدنشان باعث به‌وجودآمدن زخم‌های دردناکی می‌شوند که حضورشان بسیار ناخوشایند است.

> مرحله‌‌ چهارم بروز تبخال داخل دهان؛ خارش و پوسته‌ریزی محل

با خشک شدن کامل زخم‌های به‌وجود آمده، خارش و ترک‌خوردگی درمحل بروز تبخال ایجاد می‌شود. تبخال‌ها به شکل متوسط تا ۲ هفته بعد از ایجادشان باقی خواهد ماند و تا زمان پوسته‌پوسته شدنشان کاملا مسری و قابل انتقال به افراد دیگر هستند. در این مرحله فرد مبتلا باید مراقب باشد که اقدامات بهداشتی را به شکل کامل رعایت کرده تا به‌عنوان فرد ناقل ویروس را به افراد دیگر انتقال ندهد.

> مرحله‌ آخر؛ بهبودی کامل

بهبودی کامل در مرحله پنجم این عارضه اتفاق می‌افتد. در این مرحله، زخم‌های تبخال کاملا ازبین می‌روند و ناحیه آسیب‌دیده کم‌کم بهبود پیدا می‌کند.

درباره تبخال و درمان آن

راه های درمان تبخال

استفاده از یخ :

یخ به کاهش تورم، قرمزی و همچنین درد تب خال کمک می‌کند. یک تکه یخ را در یک دستمال تمیز و نرم قرار دهید و به مدت 10 الی 15 دقیقه بر روی تب خال خود بگذارید. این روش را می‌توانید 3 الی 4 ساعت یکبار تکرار کنید.

استفاده از سیر:

سیر آنزیم‌هایی در خود دارد که به عنوان ضد باکتری، ضد قارچی و همچنین ضد ویروسی عمل می‌کند که به درمان تب خال بسیار کمک خواهد کرد. علاوه بر همه‌ی این‌ها، سیر به عنوان یک ضد التهاب هم عمل می‌کند و ورم و التهابی که ناشی از تب خال است را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

استفاده از ماست :

ماست دارای لیزین است که لیزین به درمان تبخال کمک می‌کند. حتی در جلوگیری از فعال شدن ویروس تب خال، نقش بسیار مهمی دارد. شما می‌توانید با استفاده از ماست و تخم مرغ برای تسکین و بهبود تب خال خود یک‌ ماسک بسیار عالی بسازید. به این صورت که یک عدد تخم مرغ، یک فنجان ماست و همچنین یک قاشق غذاخوری عسل را با هم ترکیب کنید و یک ماسک غلیظ تهیه کنید و بعد با استفاده از یک تکه پنبه، آن را بر روی تب خال خود بزنید و بعد از گذشت حدود نیم ساعت با آب گرم بشویید و این کار را یک بار در هر روز البته در صورت نیاز، تکرار کنید.

درمان سریع تبخال لب با روغن نارگیل:

روغن نارگیل حاوی لوریک اسید است که اثرات ضد ویروسی و ضد میکروبی دارد و علاوه بر این، اسید لوریک و کاپریک اسید در روغن نارگیل به کشتن ویروس تب خال کمک می کنند.

استفاده از استون پاک کننده ناخن :

بسیار عجیب است اما باید گفت یکی دیگر از راه‌ های درمان تبخال که باور کنید و یا باور نکنید، بسیاری از مردم از این راه حل برای درمان استفاده کردند و گزارش شده است که بسیار تاثیر گذار هم بوده‌ است. استون به خشک شدن سریع تب خال کمک بسیاری می‌‌کند. شما می‌توانید یک تکه پنبه را به استون آغشته کنید و بر روی تب خال خود بزنید. این درمان را می‌توانید چندین بار در روز و هر بار به مدت یک ساعت، تکرار کنید.

درمان تبخال لب با نعناع فلفلی:

چای نعناع فلفلی به کاهش شدت شیوع تب خال کمک می کند. هم چنین به تسکین درد و التهاب نیز کمک می کند. روغن نعناع فلفلی نیز اثر مثبتی بر ویروس تب خال دارد.

استفاده از بادرنجبویه :

برگ‌های خشک شده بادرنجبویه، فرآیند بهبود یافتن تب خال را سرعت می‌بخشد، همچنین احساس سوزش و ناراحتی را کم می‌کنند و از گسترش عفونت هم ممانعت خواهد کرد. بادرنجبویه همچنین دارای تانین و پلی فنولیک است که به اثرات ضد ویروسی آن کمک شایانی می‌کنند. شما می‌توانید یک تا دو قاشق چای خوری از برگ‌های خشک شده بادرنجبویه را در یک لیتر آب داغ بریزید و اجازه بدهید که 10 دقیقه بماند تا به خوبی دم بکشد و سپس این دمنوش را بنوشید. در روز 3 الی 4 لیوان از این دم نوش را بنوشید. همچنین می‌توانید روغن بادرنجبویه را 4 الی 5 بار در روز به طور مستقیم‌ بر روی تب خال خود اعمال کنید.

استفاده از چای کیسه‌ای :

به طور کلی چای دارای اسید تانیک است و همچنین دارای خواص ضد ویروسی است و از همین رو می‌تواند برای درمان تبخال بسیار موثر واقع شود. همچنین، چای دارای بسیاری از ویتامین‌ها و حتی آنتی اکسیدان‌ها است که به بهبود یافتن زخم کمک می‌کند.

شما می‌توانید یک عدد چای کیسه ای، فرقی هم ندارد که چای سیاه باشد یا چای سبز، سپس آن را در یک فنجان آب جوش برای یک دقیقه قرار دهید و بعد کیسه چای را بردارید و بگذارید تا خنک شود. سپس، بعد از مدت 5 دقیقه آن را بر روی تبخال بگذارید. این عمل را پنج الی شش بار در روز برای سه تا چهار روز تکرار کنید.

استفاده از آلوئه ورا :

باید گفت که از دیگر راه‌ های درمان تب خال این است. آلوئه ورا، دارای قدرت شفابخشی طبیعی و همچنین دارای خواص ضد باکتریایی است که به بهبود عفونت‌های ناحیه آلوده کمک می‌کند. ژلی که از برگ‌های آلوئه ورا استخراج می‌شود را بر روی ناحیه آسیب دیده با نوک انگشتان خود بزنید و سپس اجازه دهید تا کامل خشک شود و بعد از خشک شدن با آب گرم بشویید و با یک حوله نرم، به آرامی خشک کنید.

روغن اساسی آویشن یک درمان گیاهی تبخال لب:

آویشن اساسی نیز پتانسیل مبارزه با ویروس تب خال را دارد.آن را باید با یک روغن حامل رقیق کرد.

بهترین درمان تبخال لب با روغن مریم گلی یونانی:

روغن مریم گلی یونانی نیز ممکن است با ویروس تب خال مبارزه کند.آن را باید با یک روغن حامل رقیق کرد.

روغن اکالیپتوس موثرترین درمان تبخال لب:

روغن اکالیپتوس می تواند یک ضد ویروسی قوی علیه تب خال باشد هم چنین بهبود را بهتر و سریع تر می کند.آن را باید با یک روغن حامل رقیق کرد.

استفاده از خمیر دندان :

خمیردندان حاوی عناصری مانند جوش شیرین، هیدروژن پراکسید، الکل و همچنین منتول است که به خشک کردن سریع تبخال بسیار کمک می‌کند. می‌توانید کمی از خمیر دندان سفید کننده را بر روی تبخال بزنید و اجازه دهید که دو ساعت بر روی تبخال بماند و بعد با استفاده از یک دستمال مرطوب، آن را پاک کنید و بعد کمی بر روی محل وازلین بمالید.

این داروها به فرد مبتلا کمک می‌کنند که خطر انتقال ویروس به دیگر افراد را کاهش دهند.

- آسیکلوویر

- فامسیکلوویر

- والاسیکلوویر

- فوسکارنت یا سیدوفوویر

علائم تبخال و درمان آن

اگر تبخال زده اید این کار‌ها را انجام ندهید:

- کسی را نبوسید.

- هیچ وسیله‌ای که با تبخال تان تماس دارد را با دیگران شریک نشوید (مثل پماد، حوله، قاشق و چنگال، لیوان یا رژلب).

- از برقراری رابطه جنسی دهانی تا بهبودی کامل تبخال خودداری کنید، چون ممکن است شریک جنسی خود را به تبخال تناسلی دچار کنید.

- از دست زدن به تبخال خودداری کنید (جدا از زدن پماد) – دست‌های خود را قبل و بعد از دست زدن به تبخال بشویید.

- پماد را روی تبخال نکشید – با ضربات تند، ملایم و سطحی آن را روی تبخال بزنید.

- اگر مواد غذایی اسیدی یا پرنمک وضع تبخال تان را بدتر می‌کنند از خوردن آن‌ها خودداری کنید.

درمان سریع تبخال
جهت رزرو ساعت و روز خدمات در این مجموعه با شماره های تلفن : 44010470 - 021 همراه : 09376230845 تماس حاصل نمایید یا از قسمت رزرو انلاین وقت خود را رزرو نمایید تا پذیرای حضور شما عزیزان باشیم.


درمان تبخال با عسل و ۸ روش موثر خانگی دیگر

تبخال، تاول‌هایِ کوچک پر از مایع است که معمولا روی لب و گوشه لب یا ناحیه تناسلی ایجاد می‌شود که ظاهر ناخوشایندی دارد و با خارش و درد همراه است. عامل به وجود ...

درمان تبخال با 31 روش ساده خانگی

درمان تبخال بسیار آسان است؛ تنها مسئله‌ای که در ارتباط با آن اهمیت ... در این وضعیت فرد ممکن است روی لب یا صورت خود سوزن‌سوزن شدن یا سوزش و ...

درمان تبخال لب و داخل دهان به صورت فوری در خانه

تبخال یک زائده کوچک بسیار ناخوشایند است، که هم از لحاظ ظاهری و هم از لحاظ روانی، فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همه افراد در طول زندگی خود ...

رفع تبخال در سه دقیقهدرمان تبخال با آبلیمودرمان سریع تبخال برای عروسی

درمان تبخال با خمیر دندان درمان تبخال لب رفع تبخال در سه دقیقه

تبخال تاولی پر از مایع است که در اثر ویروس ایجاد می‌شود و عمدتا خودبه‌خود برطرف می‌شود اما روش‌های درمان خانگی تبخال می‌تواند شما را زودتر ...

تبخال از علل و علائم تا درمان تبخال

رایج ترین نوع تبخال، تبخال لب است که در اطراف دهان و لب‌ها ایجاد می‌شود. اما ویروسی که باعث ایجاد تبخال می‌شود می تواند نقاط دیگری از بدن را هم آلوده کند.

سریع ترین راه های درمان تبخال به صورت کامل

سیر آنزیم‌هایی در خود دارد که به عنوان ضد باکتری، ضد قارچی و همچنین ضد ویروسی عمل می‌کند که به درمان تب خال بسیار کمک خواهد کرد. علاوه بر همه‌ی ...

تبخال لب خود را با این روش ها به طور طبیعی و سریع درمان کنید

تبخال لب ویروسی است که درمان قطعی ندارد و تا پایان عمر در بدن می ماند و ... ویروس هرپس سیمپلکس عامل بیماری تب خال

درمان تبخال چیست ؟ | علت ایجاد، پیشگیری و عوارض

HSV نوع اول: این نوع ویروس باعث به وجود آمدن تبخال در اطراف دهان می‌شود و در کل عامل تبخال لب و تاول های کوچک دور آن و روی صورت است.

سریعترین روش درمان تبخال لب, علت ایجاد و داروی درمان

ویروس تبخال نوع 2: این ویروس در صورت داشتن روابط جنسی پرخطر و در اثر برخورد با زخم های تناسلی ایجاد می‌شود.

دیدگاه خود را بیان کنید