تاثیر آب و هوای آلوده بر پوست

آلاینده‌‎های هوا باعث ‎پیری زودرس پوست ، آکنه ، سرطان پوست ، آلرژی ، تیره شدن پوست و آسیب‌های دیگر می‌شوند.

آلاینده‌‎های هوا باعث ‎پیری زودرس پوست ، آکنه ، سرطان پوست ، آلرژی ، تیره شدن پوست و آسیب‌های دیگر می‌شوند.

تاثیر آب و هوای آلوده بر پوست

دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳  ۰ نظر   ۴۳۲ بازدید

آلودگی هوا چه تأثیری روی سلامتی پوست ما دارد؟

آلودگی هوا مانند اشعه‌های مضر خورشید، به پوست ما آسیب می‌زند. آلاینده‌‎های هوا باعث ‎پیری زودرس پوست ، آکنه ، سرطان پوست ، آلرژی ، تیره شدن پوست و آسیب‌های دیگر می‌شوند. آلودگی هوا سد طبیعی و محافظ پوست را از بین می‌برد و تولید کلاژن را مختل می‌کند. از بین رفتن کلاژن، باعث چروک شدن پوست می‌شود.

لایه بالایی پوست ما از سلول‌های آجری شکل به نام کورنئوسیت‌ها تشکیل شده است که در اثر آسیب می‌ریزند و از پایین به بالا جایگزین می‌شوند. این آجرها توسط ملات ساخته شده از پروتئین‌ها و لیپیدهایی که رطوبت را در خود می‌بندند به هم متصل می‌شوند. اگر سطح پوست ما بیش از حد خشک یا آسیب دیده شود، ملات می‌تواند ترک بخورد، که رطوبت ارزشمندی را خارج می‌کند و سموم یا میکروب‌های عفونی را وارد می‌کند.

کدام آلاینده ها به پوست آسیب می رسانند؟

بسیاری از آلاینده‌های هوا می‌توانند به پوست آسیب برسانند، از جمله ازن، هیدروکربن‌ها (مانند VOCs و PAHs)، اکسیدها (مانند اکسیدهای نیتروژن و اکسیدهای گوگرد)، و ذرات معلق. همه آنها راه‌های مختلفی برای مسموم کردن پوست دارند .

ذرات بسیار ریز جزئی بیشترین تاثیر آلودگی هوا روی پوست را دارند. ذراتی که کوچکتر از 100 نانومتر اند، به ویژه خطرناکتر هستند، زیرا به اندازه کافی کوچک هستند که بتوانند به بافت‌ها نفوذ کرده و آنها را تجزیه و پیری را تسریع کنند.منافذ پوست اندازه‌ای بین ۵۰-۷۰ میکرون دارند در حالی که آلاینده‌های نامبرده از ذرات بسیار کوچکی بین ۲.۵ تا ۱۰ میکرون دارند، بنابراین به راحتی می‌توانند به لایه‌های عمیق پوست نفوذ کنند و آنها را مسدود سازند.

لک: آلودگی هوا باعث سوراخ شدن لایه ازن می‌شود در نتیجه اشعه‌های مضر خورشید به راحتی به سطح زمین رسیده و چون طول موج و انرژی بالایی دارند باعث آسیب بسیار زیادی به پوست می‌شوند درنتیجه پوست دچار آفتاب سوختگی شده و برای دفاع رنگدانه های بیشتری تولید می‌کند و لک و کک و مک روی پوست بیشتر می‌شود.

چین و چروک: آلاینده‌ها ویتامین‌های پئست مثل ویتامین e و c پوست که آنتی اکسیدان های قوی هستند را از بین می‌برند سپس ذرات به پوست می‌چسبند و به فیبر کلاژن پوست آسیب می‌رسانند و در نتیجه رادیکالهای آزاد با فقدان کلاژن و ویتامین‌های آنتی اکسیدان باعث آسیب به پوست و ایجاد چین و چروک می‌شوند.

جوش: با مسدود شدن منافذ جوش و آکنه ظاهر می‌شود و همچنین رطوبت رسانی به لایه‌های پوست صورت نمی‌گیرد و ایجاد خشکی و التهابات پوستی می‌کند.

تاثیر آب و هوای آلوده بر پوست

اثرات آلودگی بر روی پوست

تماس طولانی پوست ما با هوای آلوده باعث بیماری‌‎ها و آسیب‌های پوستی متفاوتی می‌شود:

🔸کهیر

🔸پیری زودرس (اختلال در سنتز کلاژن)

🔸لک های تیره (اختلال در عملکرد آنزیم تیروزیناز)

🔸منافذ باز (پوست پرتقالی)

🔸پوست کدر و خشک

🔸از بین رفتن یکنواختی رنگ پوست

🔸آکنه و جوش های سرسیاه (اختلال در سیستم ایمنی و افزایش باکتری ها)

🔸اگزما (آماس پوست)

🔸تیره شدن رنگ پوست یا هایپرپیگمانته شدن آن (Hyperpigmentation)

🔸سرطان پوست

🔸پسوریازیس (این بیماری باعث ایجاد لکه‌‎های نقره‌ای یا قرمز ضخیم بر پوست می‌شود.)

🔸تورم پلک و پوست اطراف چشم

🔸تیرگی اطراف چشم

🔸چرب شدن زودرس پوست و مو (اختلال در عملکرد غدد سبوم)

🔸ترک لب (خشکی و دهیدراتگی)

اثرات آلودگی بر روی پوست

راه های محافظت از پوست در برابر اثرات آلودگی هوا

برای کاهش تاثیر آلودگی هوا پوست را هیدراته کنید

مقدار زیادی آب بنوشید، می‌توانید در خانه با برگ‌های آملا یا تولسی آب سم زدایی درست کنید که به دفع سموم کمک می‌کند و آنتی اکسیدان‌های ضروری را به پوست می‌دهد.

از پوست خود محافظت کنید

از کرم ضد آفتاب یا از یک رژیم مراقبت از پوست (سرم یا مرطوب کننده روزانه) استفاده کنید تا لایه‌های محافظتی در قسمت بالایی ایجاد شود. زیرا از پوست در برابر آسیب‌های ناشی از اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کند و تاثیر آلودگی هوا روی پوست را کاهش می‌دهد.

نوشیدن آب

مصرف آب موجب می‌شود که مواد سمی از بدن خارج شده و همچنین به جذب مواد مغذی توسط سلول ها، کمک کند. همچنین مصرف آب باعث می‌شود که دستگاه گوارش بدن به درستی کار کند.

روزانه اسکراب کنید

اگر هر روز فقط 10 ثانیه اسکراب کنید، به بهبودی پوست شما کمک می‌کند و از تاثیر آلودگی هوا روی پوست التیام می‌یابد.در صورت نیاز، به خصوص در شب، برای از بین بردن باقی مانده آلودگی، تمیز کردن، دوبار تمیز کردن یا حتی پاکسازی سه گانه را انجام دهید.

سیگار کشیدن ممنوع

جالب است بدانید که اثر سیگار کشیدن بر روی پوست مانند اثر آلودگی هوا بر روی پوست می‌باشد، بر همین اساس اگر می‌خواهید به خوبی نکات مراقبت از پوست در هوای آلوده را رعایت کنید بهتر است سیگار کشیدن خود را کنار بگذارید.

از ماسک پوست صورت استفاده کنید

ماسک صورت پاپایا یک راه عالی برای مقابله با اثرات مضر آلودگی است. این محصول سرشار از آنتی اکسیدان است، رادیکال‌های آزاد را دفع می‌کند، پوست را سم زدایی کرده و تغذیه عمیق و درخشندگی سالمی را فراهم می‌کند.

مواد مکمل

یکی از مهمترین موادی که در بدن با آلاینده‌ها و آلودگی‌های پوستی مقابله می‌کند و آنها را از بدن دور می‌کند ویتامین سی می‌باشد، به همین دلیل شما می‌توانید در روزهایی که هوا آلودگی بیشتری دارد برای مراقبت از پوست در هوای آلوده مصرف ویتامین سی خود را نسبت به روزهای دیگر بیشتر کنید.

بخور دادن صورت

بخور پوست صورت یک راه ساده و موثر مراقبتی در آلودگی هوا به حساب می‌آید. پاک‌سازی عمقی پوست باعث باز شدن منافذ پوست، خارج کردن آلودگی‌ها و سلول‌های مرده پوست می‌شود. در نهایت شما پوستی شفاف و تمیز خواهید داشت

حمام کنید

هفته‌ای یکبار پس از ماساژ پوست خود با روغن بادام یا نارگیل از بخار آب استفاده کنید. برای کمی جوانسازی، چند قطره روغن اسطوخودوس یا پرتقال را به آب بخار داغ خود اضافه کنید. قبل از حمام کردن، یک ماساژ با روغن نارگیل گرم انجام دهید و سپس با یک دوش آب گرم خود را درمان کنید.

پوست خود را مرطوب کنید

استفاده از مرطوب کننده‌ها برای تغذیه پوست توصیه می‌شود. از خمیر کره کاکائو دو بار در هفته برای تغذیه عمیق پوست استفاده کنید. روغن زیتون همچنین دارای محتوای بالایی از ویتامین E و آنتی اکسیدان است که به بازسازی سلولی کمک می‌کند و به کاهش ظاهر آسیب دیده کمک می‌کند.

مصرف آنتی اکسیدان‌ها

تنها راه مقابله با اثرات منفی رادیکالهای آزاد هستند.این مواد باعث ایجاد تعادل رادیکال آزاد در بدن می شود . از جمله مهمترین و قوی ترین آنتی اکسیدانها شامل :مکمل های حاوی کو کیوتن CO Q10 ،ویتامین C و E ، A می باشد.

استفاده از تونر

یکی از بهترین راه‌ها برای متعادل کردن اسیدیته (pH) پوست استفاده از تونر است. تونر آلودگی و گرد و غبار صورت را پاک می‌کند. کافی است یک بار در روز از آن استفاده کنید

استفاده از برس های تمیز کننده (براش ها)

برس ها یا براش های پاک کننده صورت تا 30 برابر بیشتر از پاک کردن صورت با نوک انگشتان می توانند باعث پاکسازی پوست و لایه برداری شوند

قرار نگرفتن در فضاهای بازی که آلوده هستند

راه های جلوگیری از تاثیر الودگی روی پوست
جهت رزرو ساعت و روز خدمات در این مجموعه با شماره های تلفن : 44010470 - 021 همراه : 09376230845 تماس حاصل نمایید یا از قسمت رزرو انلاین وقت خود را رزرو نمایید تا پذیرای حضور شما عزیزان باشیم.


هوای آلوده چگونه به پوست آسیب می‌رساند؟

آلاینده‌‎های هوا باعث ‎پیری زودرس پوست ، آکنه ، سرطان پوست ، آلرژی ، تیره شدن پوست و آسیب‌های دیگر می‌شوند. آلودگی هوا سد طبیعی و محافظ پوست را از بین می‌برد و تولید کلاژن را مختل می‌کند. از بین رفتن کلاژن، باعث چروک شدن پوست می‌شود.

تاثیر آلودگی هوا بر پوست: 13 راهکار مراقبت از پوست در هوای آلوده

تاثیر آلودگی هوا بر پوست

آلودگی هوا همچنین ترشح سبوم (چربی طبیعی پوست) را افزایش می دهد و زمینه بروز جوش، آکنه و آلرژی ها فراهم می‌ شود. در هوای آلوده پوست های خشک بیشتر در معرض اگزما ...

مراقبت از پوست در هوای آلوده

محققان آلمانی در تحقیقی که ۲۴ سال طول کشید، تاثیر آلودگی هوا بر پوست افراد مختلف را بررسی کردند.

چرا استفاده از کرم ضدآفتاب بسیار مهم است؟

7 روش ساده برای کاهش تاثیر آلودگی هوا روی پوست شما

تاثیر آلودگی هوا روی پوست انسان با پیری پوست و بیماری‌های پوستی التهابی یا آلرژیک مانند درماتیت آتوپیک، اگزما، پسوریازیس یا آکنه مرتبط است، این ...

آلودگی هوا چه تاثیری روی سلامت پوست ما دارد؟

اما آلودگی هوا چه تأثیری بر سلامت پوست ما دارد و در شهرها یا روزهای آلوده باید چگونه از پوست مراقبت کنیم تا کمترین آسیب را از آلودگی‌ها ببینیم؟

تأثیر آلودگی هوا بر پوست

شعار "آسمان آبی ؛هوای پاک" تنها یک شعار برای جلوگیری از مشکلات تنفسی نیست بلکه آلودگی هوا و استنشاق هوای ناسالم بر سلامت پوست و مو و در کل زیبایی انسان نیز ...

تاثیر آلودگی هوا بر روی پوست

دود سیگار حاوی صدها ترکیب شیمیایی از جمله گونه های واکنش پذیر اکسیژن و نیتروژن می باشد. ترکیبات شیمیایی موجود در دود سیگار می تواند سبب از دست رفتن آب در لایه ...

تاثیرات آلودگی هوا بر پوست

اثر آلودگی هوا بر پوست - متخصص پوست و مو

آلودگي هوا درکلان شهر ها، پاياني ندارد. و آثار مضر آن بر کلیه سیستمهای بدن اثر گذار است. لیکن ما در این بحث کوتاه از رشته تخصصی خود (پوست ومو) ...

مراقبت از پوست در هوای آلوده با راهکارهای اختصاصی

ترکیبات موجود در هوای آلوده; تأثیر آلودگی هوا بر پوست و مو ... نوشیدن آب را فراموش نکنید; تا جای ممکن از ورود به محیط آلوده اجتناب کنید ...

دیدگاه خود را بیان کنید