تاثیر اشک بر پوست صورت

استرس، عصبانیت، اندوه، خجالت و ترس برخی از اساسی‌ترین احساسات درونی ما هستند که ممکن است اشک ما را درآورند. همچنین نوسانات خلقی طولانی‌مدت می‌تواند اثرات جبران‌ناپذیری را بروی پوست داشته باشد.

استرس، عصبانیت، اندوه، خجالت و ترس برخی از اساسی‌ترین احساسات درونی ما هستند که ممکن است اشک ما را درآورند. همچنین نوسانات خلقی طولانی‌مدت می‌تواند اثرات جبران‌ناپذیری را بروی پوست داشته باشد.

تاثیر اشک بر پوست صورت

شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳  ۰ نظر   ۲۰۳۶ بازدید

گریه کردن

گریه کردن یک عمل معمولی انسانی است و می تواند توسط احساسات مختلف ایجاد شود. اما چرا انسان گریه می کند؟ محققان دریافتند گریه می تواند هم برای بدن و هم برای ذهن شما مفید باشد و این فواید از بدو تولد با اولین گریه نوزاد شروع می شود.

استرس، عصبانیت، اندوه، خجالت و ترس برخی از اساسی‌ترین احساسات درونی ما هستند که ممکن است اشک ما را درآورند. همچنین نوسانات خلقی طولانی‌مدت می‌تواند اثرات جبران‌ناپذیری را بروی پوست داشته باشد.

هر فرد قادر به ریختن 10 اونس اشک و 30 گالن در سال را دارد.

انواع اشک عبارتند از:

۱) اشک پایه (Basal tears)

اشک‌ پایه حاوی چربی، مخاط، آب و نمک است. اشک پایه به مبارزه با عفونت‌ها کمک می‌کند. چربی، اشک‌ را در جای خود نگه داشته و از تبخیر آن‌ها جلوگیری می‌کند. این اشک‌ها با پلک‌زدن به‌طور یکنواخت روی سطح چشم پخش می‌شوند.

۲) اشک تحریک کننده (Irritant tears)

این نوع اشک‌، مواد محرک را از روی چشم پاک می‌کند. کارهایی از قبیل موارد زیر باعث ایجاد اشک‌ تحریک‌کننده از غدد زیر ابرو می‌شود: پوست کندن پیاز - استفراغ - ورود گرد و غبار به چشم

۳) اشک روحی یا عاطفی (Psychic or emotional tears)

این نوع اشک در پاسخ به احساسات قوی مانند غم، اندوه، شادی یا عصبانیت، ایجاد می‌شود. انواع اشک ها ترکیب شیمیایی یکسانی دارند. اما اشک عاطفی هورمون‌های استرس و مسکن‌های طبیعی بیشتری نسبت به سایر اشک‌ها دارد.

انسان ها در واقع تنها گونه ای هستند که اشک های عاطفی تولید می کنند. اشک‌ها همچنین با الکترولیت‌هایی پر می‌شوند که طعم شوری را به آن ها اضافه می کند. الکترولیت ها مواد معدنی ضروری، با بار الکتریکی هستند. و برای بسیاری از عملکردهای بدن ضروری بوده اند.و آنها در خون، عرق و ادرار شما نیز یافت می شوند. هنگامی که مقدار زیادی الکترولیت از طریق عرق کردن، گریه کردن یا استفاده از حمام از دست می دهید، باید آنها را با نوشیدن آب و خوردن غذاهای غنی از الکترولیت دوباره پر کنید.

برای اکثر مردم، گریه کردن اجتناب ناپذیر است. یکی از دلایل این تحریک خفیف این است که اشک ها ایزوتونیک هستند، اما pH اشک ما از پوست ما بالاتر است. اشک‌ها معمولاً Ph نزدیک به ۷ و پوست Ph نزدیک‌تر به ۵.۵ یا ۶ را دارد. بنابراین، در حالی که قرار گرفتن در معرض اشکی کوتاه مدت، مضر نیست. قرار گرفتن در معرض طولانی مدت گریه، می تواند باعث تغییراتی در هیدراتاسیون پوست یا تحریک جزئی به دلیل اختلاف pH ، شود. اما این فقط PH نیست که مهم است. مالیدن چشم ها یا استفاده از دستمال های خاص برای پاک کردن صورت، می تواند روی پوست شما تأثیر بگذارد و باعث التهاب، تیره شدن پوست و حتی آکنه در برخی موارد شود. هنگام گریه، رگ‌های خونی اطراف چشم‌ها، صورت و بینی با افزایش جریان خون منبسط می‌شوند که منجر به تورم، پف‌ کردگی و قرمزی می‌شود.

تاثیر گریه بر پوست

اگر بخواهیم رابطه و تاثیر گریه بر پوست را کامل‌تر بررسی کنیم باید بگوییم که در واقع این اشک نیست که پوستمان را خراب می‌کند بلکه این احساسات درونی ماست که سلامت پوستمان را به خطر می‌اندازد.

عصبانیت: عصبانیت روی عضلات صورت ما تأثیر می‌گذارد و چین‌وچروک و لکه‌های تیره روی پوست ایجاد می‌کند. افرادی که عصبانیت خود را حفظ می‌کنند اغلب از بثورات پوستی نظیر کهیر، زگیل، اگزما و آکنه رنج می‌برند.

افسردگی و تأثیر آن بر پوست صورت: یکی از بزرگترین محرک‌های ارتباط بد روحی و روانی احساس اضطراب و افسردگی است. افسردگی سطح بالایی از کورتیزول را در خون ایجاد می‌کند که با گذشت زمان می‌تواند به ریزش موی زودرس، رنگدانه­‌های پوستی و تغییرات هورمونی نظیر افزایش وزن منجر شود. افسردگی همچنین می‌تواند سبب آکنه شده و برای پوست فاجعه به بار آورد. همچنین هورمون‌هایی را ایجاد می‌کند که سبب اختلال در خواب شده و در نهایت منجر به پف زیر چشم و رنگ‌پریدگی چهره می‌شود. ناراحتی و اخم کردن مکرر می‌تواند خطوط چین‌وچروک روی صورت شما را عمیق‌تر کند.

خجالت: همه ما در یک مقطع زمانی خجالت شدید را تجربه و به خاطر آن گریه کرده‌ایم، بدون اینکه بدانیم اثرات آن می‌تواند به‌راحتی از مغزمان به پوستمان منتقل شود! شرمساری مانع عبور جریان خون به عضلات صورت، تضعیف ساختار ارگانیک سلول‌های پوستی و تغییر در میزان تولید آنزیم در سطح پوست می‌شود.

استرس: استرس باعث ایجاد کورتیزول شده و رشد سلول‌های پوستی را کند می­کند، همچنین سبب پوسته‌پوسته شدن پوست می‌شود. تولید طولانی‌مدت کورتیزول منجر به از بین رفتن کلاژن و الاستین شده و درنتیجه سبب کرختی، ساییدگی و از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود. استرس مانع ایجاد چربی محافظتی پوست می‌شود بنابراین مایعات راحت‌تر از سطح پوست تبخیر می‌شوند. علاوه بر این با افزایش کورتیزول میزان آب در سطح پوست کاهش‌یافته و سبب خشکی بیش‌ازحد می‌شود.

تاثیر گریه بر پوست

گریه کردن البته به اندازه بدن را به آرامش می رساند و فواید بسیار دیگری دارد که به شرح زیر است:

فواید گریه برای دفع سموم بدن

اشک هایی که توسط استرس تولید می شوندبه بدن کمک می کنند تا از مواد شیمیایی افزایش دهنده کورتیزول خلاص شوند. گریه های احساسی حاوی پرولاکتین پروتئین و هورمون آدرنوکوتیکو هستند که در د را کاهش می دهد. گریه مانند ادرار و تعریق باعث حذف مواد سمی و محصولات زائد بدن می شود.

فواید گریه کردن برای چشم

اشک هایی که توسط غدد اشکی تولید می شوند باعث باز شدن دید می گردند.

فواید گریه از بین بردن استرس

گریه کمک می کند به آزاد سازی آندورفین ها به جریان خون. آندورفین ها ترکیبات شیمیایی ای هستند که باعث بهبود خلق و خو و تسکین درد می شوند.

فواید گریه کردن برای پوست

دفع سموم بدن و کاهش استرس دو عامل مهم در پیری و از بین رفتن زیبایی پوست با گریه مناسب رفع خواهد شد و پوست به طبع به زیبایی خواهد رسید.

مراقبت از چشم‌ها با گریه کردن

گریه کردن به کاهش خطرات ناشی از بیوترور مانند سیاه زخم هم کمک زیادی می‌کند. از سوی دیگر گریه اگر به اندازه باشد، باعث مرطوب نگهداشتن چشم می‌شود. اما وقتی که در این کار زیاده‌روی کنید، آب چشم‌ها خشک می‌شود.

تنظیم خواب با کمک گریه

گریه با تسکین درد روحی و تقویت روحیه به خواب راحت و عمیق می‌انجامد.

چند مورد از تأثیر گریه بر پوست صورت

خاصیت ضد باکتریایی: گریه خاصیت ضد باکتریایی دارد و می‌تواند باکتری‌های موجود در مجاری اشک یا باکتری‌هایی که روی صورتمان وجود دارد را از بین ببرد.

برانگیخته شدن حس خوب: گریه همچنین باعث می‌شود که انتقال‌دهنده‌های عصبی نظیر اکسی توسین در بدن آزاد شود. این انتقال‌دهنده‌ها حس خوب را در بدن ایجاد کرده و می‌توانند به تسکین درد جسمی کمک کنند؛ طبیعتاً وقتی حس خوب داشته باشید صورتتان نیز شاداب‌تر به نظر می‌رسد.

کاهش استرس: استرس می‌تواند اثرات جسمی منفی ازجمله مشکلات پوستی را به همراه داشته باشد. گریه یک روش طبیعی برای کاهش استرس است. افرادی که زیاد گریه می‌کنند و همیشه ناراحت هستند، زودتر دچار افتادگی پوست می‌شوند. وقتی که گریه می‌کنید یا ناراحت و افسرده هستید، صورتتان، حالت شل و افتاده دارد.

تاثیر گریه بر پوست

جلوگیری از عوارض پوستی گریه

پیشگیری از آسیب به پوست، آسان‌تر از درمان آن است. برای جلوگیری از اثرات منفی اشک بر روی پوست مراحل زیر را به خاطر داشته باشید:

- به‌ محض اینکه احساس کردید در آستانه ریزش اشک هستید، چند دستمال کاغذی بردارید. سپس به‌آرامی اشک‌ها را قبل از رسیدن به پوستتان پاک کنید. اشک‌ها شور هستند. نمک می‌تواند برای پوست، به‌ویژه پوست ظریف اطراف چشم، تحریک‌کننده باشد.

- اگر آرایش نمی‌کنید یا از محصولات آرایش ضدآب استفاده نمی‌کنید، بهتر است بعد از قطع گریه، مقداری آب خنک روی صورت خود بپاشید.

- پس از گریه کردن کمپرس سرد را به مدت ۱۵-۱۰ دقیقه روی ناحیه چشم قرار دهید تا رگ‌های خونی زیر پوست منقبض شوند.

- بعد از گریه، از گوشه‌های داخلی چشم‌هایتان ماساژ را شروع کرده و به‌آرامی فشار دهید. سپس تا گوشه‌های بیرونی چشم‌ها به سمت شقیقه‌ها ماساژ را ادامه دهید. این کار را چند بار تکرار کنید تا مایعات ایجادکننده پف زیر چشم کاهش یابد.

- اگر سرم چشمی حاوی کافئین ندارید، چای کیسه‌ای خنک را به‌عنوان جایگزین امتحان کنید. دو عدد چای سیاه کیسه‌ای را خیس کرده و به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در یخچال بگذارید. سپس آن‌ها را به‌مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی چشمان خود قرار دهید. حال صورت خود را بشویید.

- با استفاده از یک کرم، به‌آرامی دور چشم را مرطوب کنید.

- لبخند بزنید. از نظر روانشناسی ثابت شده که لبخند مصنوعی نیز می‌تواند احساسات مثبت را برانگیزد و روحیه شما را تقویت کند.

اثر گریه کردن و اشک روی پوست
جهت رزرو ساعت و روز خدمات در این مجموعه با شماره های تلفن : 44010470 - 021 همراه : 09376230845 تماس حاصل نمایید یا از قسمت رزرو انلاین وقت خود را رزرو نمایید تا پذیرای حضور شما عزیزان باشیم.


اثر گریه کردن و اشک روی پوست

گریه و تأثیر آن بر پوست صورت

استفراغ; ورود گرد و غبار به چشم. ۳) اشک روحی یا عاطفی (Psychic or emotional tears): این نوع اشک در پاسخ به احساسات قوی مانند غم، اندوه، شادی یا ...

آیا گریه کردن اثر منفی بر پوست دارد؟

گریه چه تاثیری بر پوست می گذارد؟

محققان انگلیسی می‌گویند زیبایی صورت به بسیاری از افراد، اعتماد به نفس می‌دهد... آنها معتقدند هر چه میزان دریافت ویتامین‌هایی مانند ویتامین E و C در رژیم روزانه ...

آیا گریه کردن برای پوست مفید است؟

تولید اشک و ریختن آن‌ها روی پوست، روی تمام صورت شما تأثیر می‌گذارد. داگنی ژو، پزشک متخصص چشم، توضیح می‌دهد: هنگام گریه، رگ‌های خونی اطراف ...

آیا گریه کردن برای پوست شما مفید است؟

تولید اشک و ریختن آنها روی تمام صورت شما تأثیر می گذارد. داگنی ژو، پزشک متخصص چشم، توضیح می‌دهد که، هنگام گریه، رگ‌های خونی اطراف چشم‌ها، صورت و ...

فواید گریه کردن برای سلامتی و زیبایی

سموم بدن را دفع می کند و پوست را سرحال. ... هر فرد قادر به ریختن 10 اونس اشک و 30 گالن در سال را دارد. ... تاثیر مثبت گریه کردن برای سلامت چش

تاثیر گریه کردن بر روی پوست

تاثیر گریه کردن بر روی پوست : گریه کردن برای سلامت چشم ضروری است. ... کردن برخی از اشک ها کمک کند، پس از یک طلسم گریه خوب، تحریک خفیف صورت ...

فواید گریه کردن چیست؟ آیا گریه باعث چروک صورت میشود؟

جاری شدن اشک بر روی پوست باعث چروک شدن و یا خراب شدن پوست نمی‌شود. شما حتی اگر هر روز هم گریه کنید، این گریه هیچ تاثیری مثبت یا منفی بر روی ...

مراقبت‌های بهداشتی پوست بعد از یک دل سیر گریه کردن

تولید اشک و اشک ریختن روی تمام صورت شما تاثیر می‌گذارد. هنگام گریه رگ‌های خونی اطراف چشم‌ها، صورت و بینی با افزایش جریان خون منبسط می‌شوند که ...

دیدگاه خود را بیان کنید