علت و درمان ماه گرفتگی پوست

ماه گرفتگی ، یک لکه رنگی روی پوست یا زیر پوست است. ماه گرفتگی از زمان تولد وجود دارد و ممکن است با افزایش سن، رشد کند.

ماه گرفتگی ، یک لکه رنگی روی پوست یا زیر پوست است. ماه گرفتگی از زمان تولد وجود دارد و ممکن است با افزایش سن، رشد کند.

علت و درمان ماه گرفتگی پوست

پنج‌شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳  ۰ نظر   ۲۹۲۵ بازدید

لکه ی ماه گرفتگی یا خال مادرزادی

لکه ی ماه گرفتگی نوعی لکه بر روی بدن است که در صورتی رخ می دهد که بافت طبیعی بدن در ناحیه ای از پوست نمی تواند تشکیل شود. این لکه ها در زمان تولد بر روی پوست ظاهر می شوند و ممکن است دقیقا بعد از تولد و یا بعد از گذشتن مدت زمانی پس از تولد تشکیل شوند. بعضی از این لکه ها ممکن است با گذر زمان ناپدید و یا کوچک شوند ولی بعضی دیگر باقی می مانند.

اکثر ماه گرفتگی‌ها، احتمالا به دلیل جایگزینی معیوب سلول‌ها در زمان رشد جنین رخ می دهند. زمانی که این سلول‌ها شروع به تکثیر شدن می کنند، بافتی را با مشخصات سلولی خود تولید می کنند که در جایگاه درست و طبیعی خود قرار نگرفته است.

انواع لکه های ماه گرفتگی

ماه گرفتگی عروقی

این لکه‌ها قرمز کم‌رنگ یا صورتی هستند و معمولا پشت گردن، روی پلک‌ها یا پیشانی پدیدار می‌شوند و اکثرا در سال‌های اولیه عمر کودک محو می‌شوند. هرچند در برخی مواقع تا بزرگسالی هم قابل مشاهده خواهند بود. این لکه های مادرزادی بی‌خطر هستند و نیازی به درمان ندارند. این لکه‌های قرمز حاصل ناهنجاری رگ‌های خونی هستند و زمانی ایجاد می‌شوند که رگ‌های نزدیک به پوست یا خیلی پهن باشند و یا تعدادشان زیاد باشد. این ماه گرفتگی‌ها می توانند وی‍ژگی‌های ظاهری بسیار متفاوتی داشته باشند.

✓ غده خونرگی (همانژیوم)

همانژیوم‌ها ( غده یا خال مادرزادی خوش خیم که از شبکه فشرده‌ای از رگ‌های خونی تشکیل شده است.) می توانند هم روی پوست ( لایه بالایی) و هم در لایه های عمیق پوست، شکل بگیرند. همانژیوم‌های سطحی معمولا برجسته و قرمز رنگ هستند؛ به این دلیل که شبکه رگ‌های خونی به سطح پوست نزدیک است. در حالی که همانژیوم‌های عمیق به دلیل جایگیری رگ‌ها در لایه‌های زیرین پوست، رنگی متمایل به آبی دارند.

✓ لکه‌های شرابی رنگ

همان‌طور که از اسم‌شان برمی آید، این ماه گرفتگی‌ها لکه‌های شرابی رنگی هستند که معمولا روی صورت، گردن، بازوها و پاها ایجاد می شوند. این ماه گرفتگی‌ها می‌توانند هر اندازه‌ای داشته باشند؛ و امکان دارد به تناسب سایز بدن رشد کنند و احتمال دارد در بزرگسالی تیره تر و ضخیم تر شده و بافتی زبر پیدا کنند. لکه های مادرزادی شرابی خود به خود از بین نمی‌روند و در برخی موارد با آب سیاه ( کوری تدریجی) و تشنج مغزی در ارتباط هستند. خصوصا اگر روی پیشانی، پلک‌ها یا دو طرف صورت باشند.

✓ خال اوتا

خال اوتا لکه آبی و سیاهی است که بسیار شبیه لکه‌های شرابی می باشد. این مدل از لکه ها، معمولا از همان زمان تولد آشکار هستند. اما گاهی وقت‌ها در دوره بلوغ ایجاد می‌شوند. درست مثل لکه‌های شرابی، خال اوتا هم می تواند مربوط به مشکلات چشمی باشد.

ماه گرفتگی رنگ دانه‌ای

دومین دسته از ماه گرفتگی‌ها، لکه‌های رنگ دانه‌ای هستند. این لکه‌ها از تجمع ملانین مازاد ( عنصر تعیین کننده رنگ پوست) شکل می گیرند. این دسته هم، انواع مختلفی دارد.

✓ لکه های شیر قهوه‌ای

لکه های شیر قهوه‌ای رنگی بین قهوه‌ای روشن تا تیره دارند و می‌توانند هر جای بدن پدیدار شوند. این لکه‌ها گاهی با افزایش سن، تکثیر می شوند. وجود بیش از یک لکه‌ی بزرگ‌تر از سکه معمولی در بدن شخص، می‌تواند نشانه‌ی بیماری جدی باشد. در این حالت شخص باید توسط گروهی از متخصصین پوست، معاینه گردد.

✓ لکه‌های مغولی

لکه‌های مغولی معمولا روی پوست‌های تیره ایجاد می شوند. این ماه گرفتگی رنگی آبی و سیاه دارد؛ در قسمت‌های تحتانی و کپل‌ها دیده می‌شود و معمولا تا قبل از سن مدرسه، از بین می‌رود.

لکه ی ماه گرفتگی یا خال مادرزادی

علائم لکه های ماه گرفتگی

انواع مختلفی از لکه‌های ماه گرفتگی و خال‌های مادرزادی وجود دارد و علائم و نشانه‌ها نيز بسته به نوع ماه گرفتگی متفاوت است. برخی از علائم شایع عبارتند از:

لکه‌های روي پوست که قبل یا بلافاصله پس از تولد ايجاد می‌شوند.

ضایعات قرمز و بثورات (دانه‌های) پوستي که در هنگام تغييرات دما و يا گريه نوزاد محسوس‌تر می‌شوند.

علائم لکه های ماه گرفتگی

درمان لکه های ماه گرفتگی

روش‌های گوناگونی برای از بین بردن لکه های ماه گرفتگی وجود دارد که پزشک بهترین روش را با توجه به نوع، اندازه و محل لکه و عامل‌های دیگر انتخاب می‌کند.

داروها

اکثر ماه گرفتگی و خال‌های مادرزادی بدون نیاز به درمان ناپدید می‌شوند؛ اما در غیر این صورت نخستین گزینه درمانی برای برداشتن خال ، داروهای خوراکی و یا موضعی است. این داروها برای کاهش اندازه و روشن ساختن رنگ لکه‌های ماه گرفتگی مؤثر است. انواع مختلفی از داروها در دسترس هستند و پزشک می‌تواند بهترین گزینه دارویی را به شما پیشنهاد کند.

کورتیکواستروئیدها

مصرف خوراکی این داروها به کوچک شدن لکه‌های ماه گرفتگی منجر می‌شود. این دارو به صورت تزریقی نیز به کار برده می‌شود. کورتیکواستروئید در رگ‌های خونی زیر ماه گرفتگی نفوذ می‌کند و ناحیه تغییر رنگ داده را منقبض می‌کند. تأثیرگذاری دارو پس از دو تا چهار هفته قابل مشاهده می‌گردد.

اینترفرون آلفا-12

اگر داروی کورتیکواستروئید جواب ندهد، به جای آن ممکن است داروی اینترفرون آلفا 12 برای کوچک شدن و یا متوقف کردن رشد لکه‌ها و خال‌های مادرزادی تجویز گردد.

لیزر درمانی

لیزر برای درمان ماه گرفتگی نزدیک به سطح پوست، مانند خال‌های لکه شرابی، به کار برده می‌شود. این عمل برای تمام گروه‌های سنی مناسب است. از نور لیزر برای کوچک کردن یا جلوگیری از رشد لکه استفاده می‌شود. چند جلسه لیزر درمانی باید انجام شود تا نتیجه بهینه به دست آید. اگرچه برای درمان همانژیوم نیز می‌توان از لیزر استفاده کرد؛ اما در مواردی که همانژیوم روی اندام داخلی یا در عمق پوست است، لیزر به کار برده نمی‌شود.

آی پی ال

در این روش به کمک دستگاهی مخصوص پالس‌های شدید نور به پوست اعمال می‌شود. در صورت وجود لکه‌های عروقی، دمای هموگلوبین خون جاری در رگ‌های گشاد شده با جذب انرژی نورانی بالا می‌رود. در مورد درمان ماه گرفتگی روی بدن رنگدانه‌ای نیز رنگدانه‌های پوست نور را جذب می‌کنند و انرژی نورانی را به انرژی گرمایی تبدیل می‌کنند. متلاشی شدن رگ‌های خونی پس از رسیدن به دمای ۶۰ یا ۷۰ درجه شروع می‌شود و رنگدانه‌های اضافی نیز شروع به تجزیه شدن می‌کنند تا آنقدر کوچک شوند که سلول‌های بدن بتوانند آنها را از محل فعلی دور کنند. مدت و شدت درمان به قدمت و بزرگی ماه گرفتگی بستگی دارد؛ اما در مجموع بهبود قابل توجهی پس از همان جلسه نخست در بسیاری از بیماران دیده می‌شود.

کرایو تراپی

کرایوتراپی (سرما درمانی) روشی ایمن و بسیار سریع است که برای از بین بردن بافت آسیب دیده پوست، برای مثال لکه‌های ماه گرفتگی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عمل از طریق انجماد به کمک یخ خشک یا از طریق سوزاندن در دمای پایین انجام می‌شود. کرایوسرجری را می‌توان یکی از روش‌های موفقیت‌آمیز درمان ضایعه‌های پوستی مانند ماه گرفتگی به شمار آورد. در روش کرایوتراپی از عامل‌های آلوژنیک با کاربرد آسان استفاده می‌شود.

لایه‌برداری شیمیایی

در لایه‌بردای شیمیایی از محلول شیمیایی به دقت تهیه شده‌ای برای برداشتن لایه‌های خارجی آسیب دیده پوست استفاده می‌شود تا پوست زیرین درخشان، سالم و شاداب نمودار گردد.

جراحی

پزشکان زمانی به جراحی روی می‌آورند که دیگر درمان‌های غیرجراحی موفقیت‌آمیز نبوده باشند. همانژیوم بزرگ یا روی اندام داخلی نیز باید با جراحی و تحت بیهوشی عمومی خارج شود.

روش طبیعی درمان ماه گرفتگی پوست

برخی از درمان های طبیعی رایج برای رفع این لکه های پوستی شامل اعمال آب لیمو یا روغن زیتون به ناحیه مبتلا می شوند. آب لیمو از دیر باز برای رفع کک و مک ها و روشن تر کردن مو استفاده شده است. برای استفاده از این روش، چند قطره آب لیمو را بر روی ماه گرفتگی قرار داده، آن را به مدت ۲۰ دقیقه نگه داشته، با آب گرم شستشو داده و سپس با حوله ای تمیز خشک کنید. این فرایند را باید تا زمان رفع لکه های مادرزادی تکرار کرد.

روغن زیتون یک مرطوب کننده طبیعی است که می تواند برای نرم کردن و بهبود بافت خشن و نواحی خشک پوست استفاده شود. این ماده نه تنها برای سالم نگه داشتن پوست ماده ای فوق العاده است بلکه با مصرف متداول می تواند به عنوان درمانی طبیعی جهت بهبود ظاهر لکه های مادرزادی به کار آید. برای اعمال روغن زیتون می توان مراحل بیان شده برای آب لیمو را انجام داد.

درمان لکه های ماه گرفتگی
جهت رزرو ساعت و روز خدمات در این مجموعه با شماره های تلفن : 44010470 - 021 همراه : 09376230845 تماس حاصل نمایید یا از قسمت رزرو انلاین وقت خود را رزرو نمایید تا پذیرای حضور شما عزیزان باشیم.


درمان لکه‌های ماه گرفتگی (خورشیدگرفتگی) و خال‌های مادرزادی

لکه ماه گرفتگی (خورشید گرفتگی) و خال‌های مادرزادی، پوست بدن و صورت، انواع آن و‌درمان با لیزر ، جراحی و درمان‌های خانگی

اغلب ماه گرفتگی ها درمان نمی خواهد

انواع مختلفی از لکه ماه گرفتگی داریم که عبارتند از : 1- تکه های سالمون، که بهصورت رگههایی از عروق خونی کوچک و صورتی روی پوست دیده میشود.

بهترین راه خلاص شدن از شر لکه ی ماه گرفتگی

چند راه درمانی برای لکه های ماه گرفتگی وجود دارند و بی خطر تلقی می شوند. با این حال، مردم به جای جراحی، به دنبال درمان با لیزر می باشند. روش درمان با لیزر بدون ...

ماه گرفتگی پوست چیست و آیا راه درمانی دارد؟

لکه‌های شراب بندری که روی پلک‌ها ایجاد می‌شود ممکن است به درمان یا نظارت پزشکی نیاز داشته باشد. این نوع از لکه های ماه گرفتگی به ندرت ممکن است ...

لکه ماه گرفتگی: نوع، علت و روش های درمان و یا حذف آن

لکه قرمز رنگ ماه گرفتگی در بدن دارید که قصد حذف آن را دارید؟ راه تشخیص نوع لکه و روش های درمان آن را باید از متخصص پوست بیاموزید.

درمان لکه‌های ماه گرفتگی و خال‌های مادرزادی با لیزر

درمان و از بین بردن لکه ماه گرفتگی و خال‌های مادرزادی، پوست بدن و صورت، انواع آن و درمان با تزریق، لیزر، جراحی.

آیا لکه های ماه گرفتگی درمان میشوند؟ ... انواع مختلفی از لکه‌های ماه گرفتگی و خال‌های مادرزادی وجود دارد و علائم و نشانه‌ها نيز بسته به نوع ماه گرفتگی ...

درمان لکه های ماه گرفتگی (خورشید گرفتگی) با دارو و لیزر

لکه‌های شرابی رنگ( ماه گرفتگی ناشی از ناهنجاری عروق پوست) · ماه گرفتگی تکه‌های سالمون · لکه توت فرنگی (خال خوش خیم مادرزادی) · لکه‌های شیر قهوه · لکه‌های مغولی

درمان لکه‌ های ماه گرفتگی و خال‌های مادرزادی

دیدگاه خود را بیان کنید