درمان میخچه پا به روش کرایوتراپی یا سرمادرمانی

میخچه پا (corn) نوعی عارضه پوستی است که به صورت افزایش ضخامت و سفتی بخشی از پوست پا نمود پیدا می‌کند.

میخچه پا (corn) نوعی عارضه پوستی است که به صورت افزایش ضخامت و سفتی بخشی از پوست پا نمود پیدا می‌کند.

درمان میخچه پا به روش کرایوتراپی یا سرمادرمانی

شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳  ۰ نظر   ۳۷۵۷ بازدید

کرایوتراپی روشی بدون درد و غیرتهاجمی از روش‌های جدید درمان ضایعات پوستی پیش سرطانی، بیماری‌های پوستی مثل خال، زگیل و تگ‌های پوستی است که از طریق نیتروژن مایع و فریزسازی انجام می‌شود. که در زمان کمی جواب می‌دهد. در این درمان از سرما برای افزایش متابولیسم بدن، افزایش خونرسانی یا بخش‌هایی از بدن یا برای کشتن سلول‌های چربی استفاده می‌شود.

کرایوتراپی

انواع میخچه

- میخچه سخت

شایع ترین شکل ضایعه است و همانطور که از اسم آن برمی آید سخت و خشک است. عمدتا روی انگشتان و بین آنها و زیر سر استخوان های بند انگشتان و پاشنه بوجود می آید و غالبا با زگیل کف پا اشتباه می شود.

- میخچه نرم

در فضای بین انگشتان به ویژه بین انگشت چهارم و پنجم دیده می شود. معمولا سفید رنگ بوده، ابعاد آن از سه تا نه میلیمتر متغیر است و قوامی لاستیکی دارد. این ضایعات دردناک تر از میخچه سخت هستند و بخصوص وقتی از طرفین به انگشتان فشار وارد شود، درد بیشتر خواهد شد.

امکان از بین بردن میخچه پا با استفاده از فرآیند انجماد وجود دارد. به این روش کرایوتراپی یا سرمادرمانی گفته می‌شود. از جمله مواد رایج در این روش می‌توان به DMEP، نیتروژن مایع یا یخ دی اکسید کربن اشاره کرد. ماده مورد نظر معمولاً به محل میخچه اسپری می‌شود. البته در شرایطی این ماده با کمک سوآپ پنبه‌ای (شبیه گوش‌ پاک‌ کن) روی موضع قرار می‌گیرد.

میخچه تحت‌تاثیر این ماده تغییر رنگ می دهد و حالت تاولی پیدا می‌کند. تاول نیز به زخم تبدیل می شود و بعد از یک هفته الی ده روز بهبود پیدا می‌کند. شستشو و خشک کردن محل عارضه (دو مرتبه در روز) منجر به تسریع در روند بهبودی می‌شود. تعداد جلسات کرایوتراپی و مدت زمان بهبودی در همه افراد یکسان نیست. بلکه به نوع میخچه و محل آن بستگی دارد.

این روش مدت‌هاست که به عنوان یکی از راهکارهای رایج در درمان میخچه پا کاربرد دارد و تاکنون عارضه‌ای جدی برای آن گزارش نشده است. درد شدید، باقی ماندن جای زخم و آسیب به بافت، عروق و اعصاب مجاور میخچه از عوارض این روش هستند. عفونت ثانویه محل میخچه که با قرمزی، تورم و ترشح همراه است نیز به ندرت رخ می‌دهد.

علائم ابتلا به میخچه پا

- لکه‌ای خشن، سخت و زرد رنگ از جنس پوست به صورت ناهموار

- پوستی که به لمس حساس است

- درد هنگام پوشیدن کفش. البته به خاطر داشته باشید که درد تنها نشانه میخچه نیست و درد در ناحیه پا اگر علائم ظاهری دیگری تجربه نمی‌کنید، می‌تواند نشانی از بیماری‌های دیگر مانند نقرس باشد.

میخچه در کدام نواحی پا گسترش می‌یابد؟

- زیر انگشتان پا

- بین انگشتان پا

- در کناره‌های پا

- در ناحیه پاشنه پاها

عوارض میخچه پا

شاید مهم‌ترین عارضه‌ای که میخچه پا در بدن ایجاد می‌کند، احساس درد و ناراحتی در ناحیه پا باشد. همچنین این حالت مانع از استفاده از کفش‌های مناسب می‌شود، اگر قصد پیاده‌روی و یا دویدن داشته باشید، میخچه ممکن است احساس درد و ناراحتی ایجاد کند.

کرایوتراپی میخچه پا

به عارضه پوستی که باعث افزایش ضخامت و سفت شدن قسمتی از پوست پا می‌شود میخچه پا می‌گویند که دو روش درمان با جراحی و بدون جراحی دارد. کرایوتراپی میخچه پا روش غیرجراحی است که عوارض کمتری دارد و در آن نیتروژن مایع یا دی‌اکسیدکربن منجمد را روی میخچه اسپری می‌کنند یا ماده را با سوآپ پنبه‌ای روی میخچه می‌گذارند.

کرایوتراپی میخچه پا

انواع کرایوتراپی

۱. کرایوتراپی نیتروژن مایع

کرایوتراپی با استفاده از نیتروژن مایع که به آن انجماد-ذوب دوبل هم می‌گویند برای درمان ضایعات پوستی عمیق، زگیل‌های ویروسی شدید و سرطان‌های پوستی مناسب است. اصلی‌ترین ماده برای انجام سرما درمانی نیتروژن مایع است که دمای ۱۹۶- درجه سانتی‌گراد به ‌وجود می‌آورد. در این روش به جوش یا زگیل چند ثانیه سرما می‌دهند و نیتروژن مایع به عمق ضایعه پوستی نفوذ کرده و آن را از بین می‌برد.

۲. کرایوتراپی با یخ دی‌اکسید کربن

در این روش از سیلندر حاوی دی‌اکسیدکربن منجمد استفاده می‌کنند که مستقیماً روی ناحیه آسیب‌دیده به کار می‌رود.

۳. سرما درمانی با DMEP

برای درمان زگیل‌ها در دمای ۵۷- درجه سانتی‌گراد به کار می‌رود. این روش گاهی با درد، سوزش، التهاب، قرمزی و تورم همراه است. برای کاهش عوارض، پزشک متخصص آسپرین خوراکی تجویز می‌کند.

فرآیند درمان با کرایوتراپی

فاز انتقال حرارت:

- رایج‌ترین ماده مورد استفاده در کرایو، نیتروژن مایع است که باید به صورت اسپری و یا پروب روی ضایعه استفاده شود تا نقطه جوشی معادل ۱۹۶- درجه سانتی گراد ایجاد کند و با استفاده از آن بر روی ضایعه یک فاز انتقال حرارت سریع از پوست به مایع فریز کننده اتفاق افتاده و مقدمات تخریب سلولی در محل ضایعه فراهم می شود.

فاز تخریب سلولی:

- فریز ضایعه به سبب شرایط هیپراسموتیک داخل سلولی، تخریب ناگهانی و سریع سلولی را به دنبال دارد. مطالعات نشان داده است که پس از یک تخریب سریع، توانایی تولید کلاژن فیبروبلاست ها به حداقل می رسد و این موجبات درمان ضایعاتی نظیر کلوئیدها را به بهترین وجه فراهم می کند.

فاز التهابی:

- این التهاب با ادامه قرمزی و گاهی تاول همراه است و پاسخ طبیعی به فرآیند مرگ سلولی می باشد.

کرایوتراپی میخچه پا

جهت رزرو ساعت و روز خدمات در این مجموعه با شماره های تلفن : 44010470 - 021 همراه : 09376230845 تماس حاصل نمایید یا از قسمت رزرو انلاین وقت خود را رزرو نمایید تا پذیرای حضور شما عزیزان باشیم.


سوالات متداول

۱-آیا میخچه مسری است؟
بله میخچه مسری است و می‌تواند در محل‌هایی که افراد با پای برهنه رفت و آمد می‌کنند مانند استخرهای عمومی سرایت کند.
۲-نحوه ابتلا به میخچه چگونه است؟
میخچه به سادگی از طریق تماس مستقیم فرد به فرد منتقل می‌شود. همچنین ممکن است در صورت ارتباط با اشیائی که در تماس با پوست عفونی بوده‌اند مانند حوله، کفش یا جوراب بدان مبتلا شد. از آنجایی که میخچه مسری است بهتر است تا پیش از گسترشش آن را درمان کرد.

دیدگاه خود را بیان کنید