نقش آمینو اسید ها بر سلامت مو

اسیدهای آمینه نقش مهمی در تولید گلبول های قرمز داشته که مواد مغذی و اکسیژن را به فولیکول های مو می رسانند....

اسیدهای آمینه نقش مهمی در تولید گلبول های قرمز داشته که مواد مغذی و اکسیژن را به فولیکول های مو می رسانند....

نقش آمینو اسید ها بر سلامت مو

شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳  ۰ نظر   ۷۰۳ بازدید

آمینواسید چیست؟

آمینواسیدها بلوک‌های ساخته شده از پروتئین هستند که یک‌پنجم بدن انسان را تشکیل می‌دهند. دانشمندان حداقل ۲۲ آمینواسید را شناسایی کرده‌اند. همچنین با نام آمینواسیدهای ضروری نیز شناخته می‌شوند، ۹ آمینواسید هستند که بدن انسان نمی‌تواند آنها را بسازد و نامشان ولین، پنیلالانین، لوکین، ایزولوکین، ترئونین، تریپتوفان، هیستیدین و متیونین می‌باشد.

آمینو اسید ها برای حفظ سلامت مو، استحکام و رشد مو ، تراکم و درخشندگی مو مفید هستند. اسیدهای آمینه ضروری و غیر ضروری با یکدیگر ترکیب می شوند و انواع مختلفی از پروتئین ها را تشکیل می دهند. یکی از این پروتئین ها کراتین، جزء اصلی فیبر مو است.

اولین اصل برای داشتن موهای سالم، مصرف مواد غذایی مناسب حاوی همه ویتامین ها و املاح ضروری بدن است. نقش آمینو اسیدها در سلامت مو بسیار زیاد است و نباید مواد غذایی حاوی اسیدهای آمینه از زنجیره غذایی، حذف شود. بافت اصلی مو، پروتئین است با گرفتن رژیم های سخت غذایی، آسیب جدی به پوست و مو وارد می شود. اگر بیماری خاصی ندارید و به دلیل فقر غذایی دچار ریزش مو شده اید، همین امروز سبک زندگی و سالم خوردن را انتخاب کنید.

نقش آمینواسیدها برای رشد مو

انواع آمینو اسیدها

اسیدهای آمینه ضروری: آمینو اسیدهای ضروری توسط بدن قابل تولید نیستند. به طور کلی ۹ آمینو اسید در این گروه قرار می‌گیرند که حتما از طریق خوردن مواد غذایی یا مکمل‌های غذایی باید برای بدن تامین شوند. هیستیدین، ​​ایزولوسین، لوسین، لیزین، متیونین، فنیل آلانین، ترئونین، تریپتوفان و والین نام‌های اسیدهای آمینه ضروری برای بدن هستند.

اسیدهای آمینه غیر ضروری: بدن انسان توانایی تولید این نوع از اسیدهای آمینه را دارد و اگر از رژیم غذایی دریافت نشوند، بدن قادر است تا آنها را با استفاده از اسیدهای آمینه ضروری سنتز نماید.

اسیدهای آمینه مشروط: این اسیدهای آمینه ضروری نیستند اما در شرایط خاص می‌توانند تولید شوند. بیش از همه مواقع به هنگام رشد و در شرایطی که از لحاظ جسمی یا روانی در حالت مناسبی به سر نمی‌برید، به این اسیدهای آمینه نیاز دارید.

منابع غذایی آمینواسید برای رشد موکدام‌اند؟

آمینواسیدها برای رشد مو | سیستئین

سیستئین مهم‌ترین آمینواسید برای رشد مو است. به تحریک رشد موی جدید کمک می‌کند. سیستئین آنتی‌اکسیدانی است که از مو در برابر آسیب خورشید و دیگر اشعه‌های مضر محافظت می‌کند. شواهد نشان می‌دهد که می‌تواند علائم آلوپسی را درمان کند. سیستئین همچنین گوگرد کافی برای سلول‌های مو را فراهم می‌کند و بافت و قدرت مو را افزایش می‌دهد.

منابع غذایی حاوی سیستئین: کلم بروکلی، مرغ، گندم، شیر و ماست

آمینواسیدها برای رشد مو | متیونین

متیونین آمینواسید ضروری دیگری است که برای رشد مو بسیار مناسب است. این آمینواسید، آنتی‌اکسیدان قوی و انبار گوگرد است، ماده مؤثره کلیدی برای مبارزه با مشکلات مو. این آمینواسید تأمین خون را برای فولیکول‌های مو و پوست سر افزایش می‌دهد و منجر به رشد مو می‌شود. شواهد نشان می‌دهد که متیونین همچنین نقش مهمی را در سنتز کلاژن بازی می‌کند که مسئول قوی شدن ساقه‌های مو است.

منابع غذایی حاوی متیونین: ماهی، تخم‌مرغ، آجیل برزیلی و دانه کنجد

آمینواسیدها برای رشد مو | لایزین

اسیدهای لایزین در ساخت کلاژن از طریق جذب کلسیم نقش دارند. این کلاژن برای افزایش ساختار فولیکول‌های مو، تقویت مو و همچنین افزایش رشد مو بسیار ضروری است. لایزین توانایی تبدیل تستوسترون به DHT را دارد که دلیل اصلی آلوپسی (کچلی الگویی مردانه) است.

منابع غذایی حاوی لایزین: مرغ، تخم‌مرغ، ماهی، گوشت قرمز، کاهو، آجیل و محصولات لبنی

آمینواسیدها برای رشد مو | گلایسین

این آمینواسید نقشی حیاتی در تولید کلاژن ضروری برای رشد مو را بازی می‌کند. گلایسین همچنین برای عملکرد بهتر گوارش و سیستم‌های عصبی مرکزی بسیار مفید و مؤثر است. همچنین می‌تواند از بدن در برابر اختلالات عصبی که باعث ریزش مو می‌شوند، جلوگیری کند.

منابع غذایی حاوی گلایسین: گوشت، ماهی، محصولات لبنی و کاهو

آمینواسیدها برای رشد مو | آرژینین

آرژینین، آمینواسیدی ضروری و موردنیاز برای سلامت مو است. رشد موی انسان مبتنی بر آرژینین است. با این حال، خورشید باعث کاهش آرژینین می‌شود و درنتیجه باعث خشکی و آسیب دیدن مو می‌شود. مصرف غذاهای غنی از آرژینین می‌تواند به حل این مشکل کمک کند و باعث شود موی براق و پرپشتی داشته باشید.

منابع غذایی حاوی آرژینین: آجیل، دانه‌ها، غلات، گوشت، ماست و پنیر

آمینواسیدها برای رشد مو | سیستین

سیستین یک آمینواسید غیرضروری است که به تحریک رشد مو و مبارزه با ریزش مو کمک می‌کند. سیستین در بدن ما با پیوند دی سولفیدی دو مولکول سیستئین تشکیل می‌شود. این پیوند دو طرفه آمینواسیدها باعث تقویت مو می‌شود.

منابع غذایی حاوی سیستین: تخم‌مرغ، گوشت قرمز، سینه مرغ، تن ماهی، دانه‌ها و پنیر

آمینواسیدها برای رشد مو | تیروزین

تیروزین یک آمینواسید غیرضروری است که به صورت طبیعی در بدن ما تولید می‌شود و مسئول تولید ملانین مو است. همچنین به درمان اضطراب، افسردگی، بی‌خوابی و دیگر مشکلات استرسی که باعث ریزش مو می‌شوند کمک می‌کند.

منابع غذایی حاوی تیروزین: محصولات لبنی، بادام، کدوحلوایی، دانه‌ها و ماهی.

آمینواسیدها برای رشد مو | گلوتامین

نقش گلوتامین در رشد مو بسیار ظریف است. عنصر اصلی مو، کراتین است که حاوی مقدار زیادی سیستئین می‌شود. سنتز سیستئین نیازمند گوگرد است که به پوست سر منتقل می‌شود و این اتفاق با کمک گلوتامین رخ می‌دهد.

منابع غذایی حاوی گلوتامین: گوشت قرمز، پنیر، مرغ، ماست، تخم‌مرغ، لوبیا، کاهو، کلم، آجیل و اسفناج

آمینواسیدها برای رشد مو | پرولین

پرولین یک آمینواسید غیرضروری است که به تولید کلاژن کمک می‌کند و نقشی در حفظ بافت عضلات دارد.

منابع غذایی حاوی پرولین: تخم‌مرغ، گوشت، محصولات لبنی، لوبیا، کاهو، اسفناج، کلم بروکلی و آووکادو

نقش آمینواسیدها برای رشد مو

مهم‌ترین فواید مکمل‌ آمینو اسید به ترتیب زیر است:

رشد عضلانی

کاهش درد عضلانی

کاهش خستگی پس از ورزش

پیشگیری از تحلیل عضلانی

افزایش اشتها در بیماران مبتلا به سرطان یا سوتغذیه

کاهش علائم دیسکینزی دیررس

کاهش علائم انسفالوپاتی کبدی ناشی از سیروز

محافظت از افراد مبتلا به سیروز را از ابتلا به سرطان کبد

درمان برخی از اختلالات مغزی

بهبود عملکرد ذهنی در افراد مبتلا به فنیل کتونوری

با مصرف برخی مکمل های حاوی آمینو اسیدهای پروتئینی برای عضله سازی و با هدف حجیم تر کردن عضلات در بدنسازی، برخی از ورزشکاران برای نتیجه سریع شروع به مصرف بیش از اندازه دوز لازمه بدنشان می کنند این مکمل ها در حالت عادی برای بدن مفید خواهند بود اما در صورتی که بیش از حد مصرف گردد باعث ترشح بیش از اندازه هورمون تستسترون می شوند ترشح اضافات این هورمون در بدن امکان این را به وجود می آورد تا ریشه های فولیکول های مو ضعیف شده و کم کم از بین برود به این صورت است که رفته رفته موها نازک و کم پیشت و در نهایت از بین می روند.

نقش آمینواسیدها برای رشد مو
جهت رزرو ساعت و روز خدمات در این مجموعه با شماره های تلفن : 44010470 - 021 همراه : 09376230845 تماس حاصل نمایید یا از قسمت رزرو انلاین وقت خود را رزرو نمایید تا پذیرای حضور شما عزیزان باشیم.


میزان کافی اسیدهای آمینه در بدن ما، منجر به تولید مطلوب کراتین شده که به نوبه خود باعث رشد مو می گردد. علاوه بر این، اسیدهای آمینه نقش مهمی در تولید گلبول های قرمز داشته که مواد مغذی و اکسیژن را به فولیکول های مو می رسانند. بنابراین رشد مو را هم تسهیل می کنند.

معرفی بهترین آمینو اسیدهای مناسب برای رشد مو

نقش آمینواسید ها در سلامت مو

آمینو اسید ها نقش مهمی در سلامت مو ایفا می کنند. در این مقاله چند آمینو اسید و منابع تامین آنها

آمینو اسید چیست و چه نقشی در سلامت موها دارد؟

نقش-آمینو-اسیدها-در-سلامت-مو

نقش آمینو اسیدها در سلامت مو غیر قابل انکار است اما اغلب افراد در این مورد اطلاعات کمی دارند. سالانه بودجه زیادی صرف خرید محصولات آرایشی و بهداشتی مو می شود.

آیا آمینو اسید باعث ریزش مو می شود ؟

آیا رابطه‌ای میان مصرف آمینو اسید و ریزش مو وجود دارد؟ آمینو اسیدها ساختار پروتئین را تشکیل می دهند اما آیا در رشد موها نیز تاثیرگذار هستند؟

‏انواع آمینو اسیدها · ‏آمینو اسید و ریزش مو

نقش آمینو اسید ها بر سلامت مو - مرکز زیبایی مریم فریدونی

6 آمینو اسید برای رشد مو که باید بشناسید!

آمینو اسید ها برای حفظ سلامت مو، استحکام و رشد مو ، تراکم و ... این اسید آمینه نقش کلیدی در تامین گوگرد به سلول های مو ایفا می کند که جزء ...

آیا کمبود اسیدهای آمینه باعث ریزش مو می شود؟

آیا مصرف روزانه آمینو اسیدها بی خطر است؟

نقش ال متیونین و ال سیستئین در سلامت پوست و مو

ال متیونین (L-Methionine) از جمله آمینو اسیدهای ضروری بدن است که در تشکیل گلوتاتیون به عنوان مهم ترین آنتی اکسیدان بدن و تولید سایر پروتئین ها ...

آمینواسیدها برای رشد مو چه فایده ای دارند؟

آمینواسیدها برای حفظ سلامت، قدرت، تراکم و درخشندگی مو بسیار مناسب هستند. ... شواهد نشان می‌دهد که متیونین همچنین نقش مهمی را در سنتز کلاژن ...

جلوگیری از ریزش مو با مواد غذایی مفید حاوی امینو اسید و ...

کمبود هر یک از آمینواسیدها می‌تواند باعث ریزش مو شود. ... ویتامین‌ها در سلامتی مو نیز نقش بسیار مهم دارند.

سلامت مو با کمک آمینواسید ها

از اساسی ترین مواد که نقش بسزایی در سلامت مو دارند آمینواسیدها هستند . سلامت بدن موجب داشتن موهایی سالم و پرپشت خواهد بود .

دیدگاه خود را بیان کنید