تاثیر استرس و اضطراب بر ریزش مو

یکی از عوامل مهم در ریزش موها نقش استرس های روحی و اضطراب می باشد.

یکی از عوامل مهم در ریزش موها نقش استرس های روحی و اضطراب می باشد.

تاثیر استرس و اضطراب بر ریزش مو

پنج‌شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳  ۰ نظر   ۵۸۵ بازدید

تاثیر استرس و اضطراب بر ریزش مو

100 تا 150 هزار مو در سر انسان وجود دارد که موها در 3 مرحله قرار دارند: فاز رشد (آناژن)، فاز انتقالی (کاتاژن)، فاز ریزش (تلوژن). در مواقعی که اضطراب شدید یا بیماریهای روانی مزمن وجود دارد تعداد موها در فاز تلوژن یا فاز ریزش مو افزایش یافته و ریزش مو تشدید می شود.

استرس به علت افسردگی، امتحان و کنکور، بی خوابی، اضطراب، از دست دادن عزیزان و.. بوجود می آید. غدد آدرنال مسئول ترشح هورمون های آندروژنیک و هورمونهای استرس هستند، با افزایش فعالیت غدد آدرنال ممکن است ترشح هورمون آندروژنیک نیز بیشتر شود و در نتیجه بصورت غیر مستقیم استرس بر ریزش موها تأثیر بگذارد. ریزش مو ناشی از استرس به سه روش رخ می دهد که در نهایت باعث نازک شدن مو و ریزش آن می گردد.

اگر بدن تحت استرس قرار بگیرد فاز رشد در چرخه رشد مو ممکن است متوقف شود، و این می تواند فولیکول های مو را وارد فاز استراحت کند . فاز استراحت طولانی می تواند از رشد مو جلوگیری کرده و فولیکول های مو می توانند تا سه ماه پیش از تخریب، به اصطلاح ” خاموش ” بمانند. این نشان می دهد که شما ممکن است چند ماه پس از تجربه ای پرتنش، دچار ریزش شدید مو شوید. هنگامی که استرس پایان یابد ، چرخه رشد مو دوباره از سر گرفته شده و ریزش مو متوقف می شود .

تاثیر استرس بر ریزش مو

استرس های جسمی یا عاطفی سنگین مانند استرس های مرتبط با بیماری یا جراحی، می توانند یکی از سه نوع ریزش موی زیر را ایجاد کند :

- بیماری آلوپسی آره آتا یا طاسی منطقه ای (Alopecia areata): این بیماری ریزش مو ناشی از استرس است و شامل حمله گلبول های سفید به ریشه های مو است. در این بیماری طی چند هفته موها به شکل لکه های کوچک شروع به ریزش می کنند، اما می توانند کل موهای بدن را درگیر کنند.

- بیماری تریکوتیلومانیا نوعی مشکل روانی است که بیشتر در بین بانوان نوجوان اتفاق می افتد. در این بیماری فرد در اثر استرس و تنش هایی که برای وی رخ می دهد بصورت بی اختیار شروع به کندن موهای خود می کند. با کند موها حجم موها کاهش یافته و تا زمانی که موها مجددا رشد نکنند حالت کچلی پراکنده در سر فرد دیده می شود.

- بیماری ریزش مو تلوژن افلوویوم (Telogen effluvium): این نوع ریزش مو دو تا چهار ماه بعد از تحمل استرس های شدید بروز می کند، در این نوع ریزش موها به صورت زودرس وارد فاز تلوژن یا همان مرحله استراحت در چرخه رشد مو می شوند و موهای سر کم پشت می شوند.

ریزش مو ناشی از استرس

برای درمان ریزش مو ناشی از استرس هیچ راه سریعی وجود ندارد ، اما به علت موقتی بودن این نوع از ریزش موها می توان به وسیله راه های زیر رشد موها را سریعتر و با تقویت مو از ریزش شدید موها جلوگیری نمود.

داشتن یک برنامه مدیریت استرس و تکنیک های مهم به کاهش اثرات منفی استرس کمک می کند، برخی از تکنیک های موثر در کنترل استرس عبارتند از:

رایحه درمانی

تمرینات تنفسی

تجسم کردن

ریلکس کردن عضلات

داشتن یک رژیم غذایی سالم

ورزش منظم

تمرین ذهن آگاهی

تمرین خود مراقبتی

چند مرحله مزوتراپی: در این روش از درمان ریزش مو ، مواد موثر بر تقویت و رشد مو مثل بیوتین، زینک و ویتامین های گروه B به وسیله سوزن های نازکی در زیر پوست کف سر تزریق می شوند. مزوتراپی مو در چند مرحله اثر بخش است و در درمان ریزش مو که عامل آنها هورمونی یا ریزش موی ارثی نباشد، بسیار موثر است.

​مصرف مکمل های تقویت مو :مکمل های تقویت مو همیشه نقش بسزایی در درمان ریزش مو و رویش مجدد موها داشته اند. این مکمل های غذایی حاوی ویتامین ها و مواد معدنی موثر بر تقویت مو هستند که معمولا با مصرف یک دوره 4 تا 6 ماهه می توانند ریزش مو ها را به حالت نرمال یعنی 50 تا 100 عدد روزانه بر گردانند. در ریزش موی ناشی از استرس نیز مکمل ها و ویتامین های تقویت مو مثل هیر ویت، ریجن دایت، سیستین ب6 و مکمل های قوی از این قبیل در درمان ریزش و تقویت مو بسیار کمک کننده هستند.

شامپو و لوسیون های ضد ریزش و تقویت کننده : این محصولات معمولا حاوی ترکیباتی مانند کافئین ، رزماری ، روغن آرگان ، جوانه گندم ، گیاه گزنه ، سیستین ، شنبلیله هستند که با افزایش گردش خون در کف سر و تقویت فولیکول مو شده و از ریزش مو جلوگیری می کند.

نازک شدن ناشی از تلوژن افلوویوم ممکن است با داروی ماینوکسیدیل Regaine درمان شود، این محلول یک درمان موضعیست که مستقیماً روی پوست سر اعمال می شود.

درمان ریزش مو ناشی از استرس


جهت رزرو ساعت و روز خدمات در این مجموعه با شماره های تلفن : 44010470 - 021 همراه : 09376230845 تماس حاصل نمایید یا از قسمت رزرو انلاین وقت خود را رزرو نمایید تا پذیرای حضور شما عزیزان باشیم.


تاثیر استرس بر ریزش مو

تاثیر استرس بر ریزش مو | درمان ریزش مو ناشی از استرس، یکی از راهکارهایی است که به افرادی که بر اثر استرس دچار ریزش مو شده اند، توصیه می شود.

درمان ریزش مو ناشی از استرس و افسردگی

اضطراب یعنی استرس دائمی که می تواند بر رشد مو تاثیر بگذارد و در طولانی مدت باعث ریزش آن شود. اضطراب همچنین می تواند باعث تریکوتیلومانیا شود

‏استرس و ریزش مو · ‏افسردگی و ریزش مو · ‏اضطراب و ریزش مو

تاثیر استرس بر ریزش مو

استرس یکی از عواملی است که می تواند در سلامت فیزیکی و جسمی فرد تاثیرات نامطلوبی بگذارد و ریزش مو یکی از تاثیرات ناشی از استرس است که می تواند بسیار آزار ...

آیا استرس باعث ریزش مو می شود؟

نشانه های استرس در فرد، چگونگی تأثیر استرس بر مو، مکانیزم اثر استرس بر ریزش و سفید شدن مو و چگونگی ...

آیا استرس می تواند باعث ریزش مو شود؟

استرس بر فولیکول های مو تأثیر می گذارد و باعث ریزش مو شده یا به آن کمک کند. مهم نیست که چه سن یا جنسیتی ...

آیا استرس می‌تواند موجب ریزش مو شود و یا فرآیند پیری را ...

تاثیر این نوع استرس می‌تواند هشداری برای ما باشد. این اتفاقاتی که موجب بهم ریخته شدن سیکل معمول رشد و ریزش مو می‌شود، می‌تواند به خاطر استرس‌های فیزیولوژیک که ...

تاثیر استرس شدید بر ریزش مو

تاثیر استرس شدید بر ریزش مو. باور غلط: استرس باعث ریزش موها می‌شود. حقيقت: موهای شما همیشه در حال ریزش هستند و به‌طور طبیعی روزانه 50 تا 120 تار موی شما ...

اثرات استرس روی موها

این دوره رشد حدود 3-2 سال طول می کشد. بعد از این فاز، موها وارد فاز استراحت می شوند که دوره استراحت حدود 4-3 ماه طول می کشد و موها بعد از آن می ریزند و با موی ...

ریزش موی عصبی و تاثیر استرس بر ریزش مو

زمانی که استرس شما پایان یابد، چرخه رشد مجددا آغاز شده و ریزش مو متوقف خواهد شد. بیماری های روحی مانند افسردگی، اضطراب، مشکلات خواب و … میتواند سبب استرس فرد ...

قرص ضد استرس برای ریزش موریزش مو در اثر استرس برگشت پذیر استدرمان ریزش مو در اثر استرس

استرس و ریزش موعلائم ریزش موی عصبی مدت بازگشت موهای ریزش مو در اثر استرس

ریزش مو و افسردگی و استرس چه ارتباط و نسبتی با یکدیگر ...

دیدگاه خود را بیان کنید