راهکار های ریزش موی ناشی از شیمی درمانی

داروهای شیمی درمانی، قوی ترین داروهایی هستند که بسیار سریع به سلول های سرطانی در حال رشد حمله می کنند...

داروهای شیمی درمانی، قوی ترین داروهایی هستند که بسیار سریع به سلول های سرطانی در حال رشد حمله می کنند...

راهکار های ریزش موی ناشی از شیمی درمانی

پنج‌شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳  ۰ نظر   ۸۹۳ بازدید

دلیل ریزش مو در شیمی درمانی

داروهایی که در شیمی درمانی استفاده می شوند از جمله قوی ترین داروهایی هستند که به سرعت به سلول های سرطانی در حال رشد حمله می کنند. اما مساله این است که این داروها علاوه بر سلول های سرطانی به دیگر سلول های در حال رشد مانند سلول های ریشه مو نیز هجوم می آورند. داروهای شیمی درمانی اغلب به فولیکول های مو آسیب می زنند بنابراین باعث ریزش مو و کاهش موها در تمام نواحی بدن از جمله موی سر، زیربغل، دست ها و سایر اندام های بدن می شوند.اغلب اوقات ریزش موی سر افراد موقتی است. هیچ دلیل صد درصدی وجود ندارد که پس از ریزش موها دیگر موهای شما رشد نکنند. یعنی پس از مدتی که دوره شیمی درمانی تمام شود ممکن است رشد موها مجددا آغاز شود.

پرتودرمانی یا رادیوتراپی، درمانی است که با استفاده از پرتوهای یونیزه شده انجام می شود. به طور کلی به عنوان بخشی از درمان سرطان برای کنترل یا از بین بردن سلول های بدخیم و به طور معمول توسط شتاب دهنده خطی ارائه می ‌شود. پرتودرمانی فقط به ناحیه‌ی آلوده به سلول سرطانی اعمال می ‌شود. پرتودرمانی فقط باعث ریزش مو در بخشی از بدن که تحت درمان است، می شود.میزان ریزش مو به عوامل مختلفی از جمله اندازه ناحیه تحت درمان و دوز تابشی بستگی دارد. ریزش مو در قسمت درمان قطعی است، اما ممکن است در ناحیه ای که پرتو تابش از بدن خارج می شود نیز رخ دهد.

ریزش مو در شیمی درمانی

برخی روش های پیشگیری از ریزش مو در شیمی درمانی شامل موارد زیر هستند:

🟠 پوشش های خنک کننده پوست سر (هیپوترمی پوست سر): در طول انجام ترزیق های شیمی درمانی، پوشش هایی که از طریق مایع خنک کننده سرد شده اند روی سر شما قرار داده می شوند تا جریان خون به پوست سر را کاهش دهند. بدین ترتیب داروهای شیمی درمانی تاثیر کمتری بر موهای شما خواهند داشت.

مطالعات بر روی پوشش های خنک کننده پوست سر و سایر روش های به کار رفته برای کاهش دمای پوست سر، نشان می دهند که این روش ها تاحدودی در اکثریت افرادی که از آن ها استفاده کرده اند موثر بوده اند. این روش همچنین باعث می شود خطر ابتلا به سرطان در پوست سر شما بسیار اندک باشد؛ زیرا این ناحیه همان دوز از شیمی درمانی را سایر نواحی بدن شما دریافت می کنند، دریافت نمی کند. افرادی که از روش هیپوترمی پوست سر استفاده کرده اند، احساس ناخوشایند سردی و سردرد را گزارش کرده اند.

🟠 کلاه های خنک کننده (Scalp Hypothermia) : تجهیزیست که پوست سر را به طور متناوب پیش از شیمی درمانی یا طی آن یا بعد از آن با کیسه های یخ یا کلاه های مخصوص، خنک می کند تا باعث کاهش ریزش موی سر شود.
ورژن جدیدتری از این تجهیز نیز وجود دارد که دو تکه است و با کامپیوتر کنترل می شود تا مایعی خنک کننده در کلاهی به گردش درآید که فرد طی شیمی درمانی از آن استفاده می کند. کلاه دیگر که از نئوفرین ساخته شده (نوعی لاستیک مصنوعی) روی کلاه اولی قرار می گیرد تا خنکی را در محل نگه دارد.

تئوری اسکالپ هایپوترمیا بر قرار گرفتن تجهیزی خنک کننده بر روی سر جهت تنگ یا منقبض کردن رگ های خونی است. این انقباض میزان رسیدن مواد شیمیایی به فولیکول های سلول های مو را کاهش می دهد. سرما فعالیت های فولیکول مو را کاهش می دهد و میزان جذب مواد شیمیایی که به سرعت در بدن منتشر می شوند را کم می کند. این سرما تاثیر شیمی درمانی را بر سلول های فولیکول مو کاهش می دهد و در نتیجه از ریزش موی سر جلوگیری می کند.

🟠 ماینوکسیدیل: استفاده از ماینوکسیدیل- داروی تایید شده برای ریزش مو- بر روی پوست سر خود قبل و بعد از شیمی درمانی، نقشی در پیشگیری از ریزش مو شما ندارد. در حالی که برخی از مطالعات نشان می دهند این دارو ممکن است رشد مجدد موهای شما را سرعت بخشد. برای فهم این که مصرف ماینوکسیدیل در رشد مجدد موها بعد از درمان سرطان موثر خواهد بود یا خیر، به تحقیق بیشتری نیاز است.

🟠 ماساژ پوست سر برای جلوگیری از ریزش مو : بسیاری از افراد ماساژ پوست سر را برای افزایش جریان خون در فولیکول های مو امتحان کرده اند. گرچه ماساژ پوست سر احتمالاً نقش کمی در جلوگیری از ریزش مو دارد، اما این روش می تواند یک روش تسکین دهنده برای بیمار باشد.

راه های درمان ریزش مو به دلیل شیمی درمانی

راهکارهای خانگی جهت کم کردن روند ریزش مو در شیمی درمانی

🟣 رفتار ملایم با موهای خود داشته باشید. استفاده از سشوار و اتوی مو باعث ضعیف شدن فولیکول مو می شود و روند ریزش مو در طول درمان را افزایش می ‌دهد.

🟣 از رنگ کردن مو و دکلره بپرهیزید.

🟣 یک ماه قبل از شیمی درمانی موهای خود را کوتاه نمایید. موهای کوتاه پرتر به نظر می رسند، وزن کمتری روی ریشه ها اعمال می‌ شود. موی کوتاه در مقایسه با موی بلند، تغییرات چهره بر اثر ریزش مو را نامحسوس نمایان می کند.

🟣 چند روز زودتر برای خرید کلاه گیس و توربان اقدام نمایید.

🟣 اگر با برنامه‌ریزی جلسات شیمی درمانی را شروع کنید، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

🟣 برای شستن موهای خود از یک شامپوی ملایم مانند شامپوی کودک استفاده کنید.

🟣 موهای خود را به آرامی با یک برس کودک نرم یا یک شانه دندانه پهن شانه بزنید.

🟣 سعی کنید شستن موهای خود را به چند بار در هفته محدود کنید.

🟣 از دم اسبی بستن مو و استفاده از کش مو که موهای شما را می کشد، خودداری کنید.

🟣 از بالش‌های پشمی که اصطکاک بالایی دارند خودداری فرمایید. از یک بالش ساتن استفاده کنید.

🟣 با استفاده از نقاب یا ضد آفتاب از پوست سر خود در برابر آفتاب محافظت کنید.

🟣 با یک لوسیون ملایم پوست سر خود را ماساژ دهید، زیرا با از دست دادن موهایتان، پوست سر شما ممکن است حساس شود.

🟣 برجسته سازی سایر ویژگی های شما، مانند زیبایی صورت می تواند توجه را از موهای شما دور کند. صورت خود را آرایش کنید.استفاده از جواهرات مانند گردنبند و لباس جدید با رنگ های روشن نیز می تواند کانون توجه را از موهای شما دور کند.

🟣 شوخ طبع باشید. صبور باشید. مثبت اندیش باشید.

🟣 باید بدانید که تنها نیستید. افراد شبیه خود را پیدا کنید و از تجربیات آنها استفاده نمایید. احساس اضطراب، افسردگی خود را با آن ها در میان بگذارید.

راه های درمان ریزش مو به دلیل شیمی درمانی

جهت رزرو ساعت و روز خدمات در این مجموعه با شماره های تلفن : 44010470 - 021 همراه : 09376230845 تماس حاصل نمایید یا از قسمت رزرو انلاین وقت خود را رزرو نمایید تا پذیرای حضور شما عزیزان باشیم.


راه های درمان ریزش مو به دلیل شیمی درمانی

درمان متعددی به عنوان راهکارهای احتمالی پیشگیری از ریزش مو بررسی شده اند،

‎ریزش مو به دلیل شیمی درمانی... · ‎آیا می توان جلوی ریزش موی ناشی...

راهکارهای کاهش ریزش موی سر در شیمی درمانی

بنابراین باعث ریزش مو و کاهش موها در تمام نواحی بدن از جمله موی سر، زیربغل، دست ها و سایر اندام های بدن می شوند.موی شما در دو هفته اولی که شروع به درمان بیماری ...

دلیل ریزش مو در شیمی درمانی · ‎چگونه از ریزش موها در سرطان...

راهکارهای کاهش ریزش موی ناشی از شیمی درمانی

از این رو درک دلایل ریزش مو و راه های مقابله زود هنگام با آن از نظر عاطفی و جسمی ممکن است برخی نگرانی‌ها را در هنگام شیمی درمانی کاهش دهد.

پیشگیری از ریزش موی ناشی از شیمی درمانی

اگر ریزش مو ناشی از بیماری بود در بیشتر موارد پس از بهبود کامل و طی یک دوره زمانی معین موهای فرد دوباره به حالت عادی برمی‌گردند اما اگر این میزش ...

شیمی درمانی و ریزش مو

برخی از این روش های پیشگیری از ریزش مو در شیمی درمانی شامل موارد زیر هستند: پوشش های خنک کننده پوست سر (هیپوترمی پوست سر): در طول انجام ترزیق های شیمی درمانی، ...

روشی برای جلوگیری از ریزش مو هنگام شیمی درمانی

بررسی های صورت گرفته در مورد درمان ریزش مو مینوکسیدیل (minoxidil) نیز نشان می دهد که این روش در زمان شیمی درمانی نیز چندان موثر نیست.

ریزش مو در شیمی درمانی

خوشبختانه بیشتر مواقع، ریزش مو ناشی از شیمی درمانی موقتی است. ... راهکارهای برخورد ملایم با موی خود را در طول درمان شیمی درمانی خود ادامه ...

روشی برای کاهش ریزش موی ناشی از شیمی‌درمانی

نتایج تحقیقات محققان کشور گویای آن است که استفاده از کلاه سرد می‌تواند در کاهش عارضه ریزش موی ناشی از شیمی‌درمانی در بیماران مبتلا به سرطان ...

چرا شیمی درمانی باعث ریزش مو می شود؟

بیشتر بیمارانی که شیمی درمانی می کنند دچار ریزش مو می شوند. ... نمی توانند سلولهای سرطانی را از سلولهای دیگر مانند فولیکول های مو تشخیص دهند.

آنچه درباره ریزش موی ناشی از شیمی‌درمانی باید بدانید

دیدگاه خود را بیان کنید