چگونه شوره سر را از بین ببریم؟

شوره سر یکی از مشکلات رایج در جوانان است که می‌توان آن را با روغن نارگیل، روغن درخت چای، آلوئه ورا و افزایش امگا سه بدن درمان کرد.

شوره سر یکی از مشکلات رایج در جوانان است که می‌توان آن را با روغن نارگیل، روغن درخت چای، آلوئه ورا و افزایش امگا سه بدن درمان کرد.

چگونه شوره سر را از بین ببریم؟

پنج‌شنبه ۷ مهر ۱۴۰۱  ۰ نظر   ۲۴ بازدید

میزان استرس خود را کاهش دهید!

استرس باعث تولید چربی بیشتر در پوست سر می شود و میزان چربی مو نیز با میزان شوره سر ارتباط مستقیم دارد. پس اگر از شوره سر رنج می برید و احساس می کنید که انسان مضطربی هستید باید برای درمان شوره سر خود ، از میزان استرس تان بکاهید. سعی کنید با حفظ ارامش و تفکر مثبت به انجام ریلکسیشن، یوگا و دیگر حرکات ارام بخش مشغول شوید تا استرس شما کاهش یابد و ارامش به بدن شما بازگردد

رژیم غذایی خود را اصلاح کنید!

رژیم غذایی شما و وعده هایی که برای مصرف خوراکی در طول روز انتخاب می کنید تاثیر زیادی بر روی شوره زدن پوست سر شما دارد. سعی کنید مصرف غذا های فست فود مانند سوسیس و کالباس را کاهش داده و از مکمل غذایی بیوتین برای سلامت موهایتان استفاده کنید.

پاکیزگی دشمن شوره است

با رعایت بهداشت فردی و مراقبت های بهداشتی می توانید احتمال شوره زدن موهایتان را به شدت کاهش دهید. سعی کنید روبالشتی خود را در فاصله زمانی کم بشورید و در هنگام استحمام نیز ، موهایتان را به صورت کامل و حداقل دوبار با شامپو های مخصوص و ضد شوره بشویید. اجازه دهید کف حاصل از شست و شو روی سر شما برای مدتی بماند سپس به صورت کامل کف را از روی موهایتان پاک کنید. به این نکته توجه کنید که اگر موهایتان را به درستی نشویید و کف حاصله را به طور کامل پاک نکنید ، همین مورد می تواند تبدیل به یک علت برای شوره زدن موهایتان شود.

استفاده بیش از حد از سشوار ممنوع!

هنگامی که موهایتان چرب است ، استفاده از سشوار و حرارت بالای ان باعث می شود که چربی موجود روی موهایتان به پوست کف سرتان بچسبد. همین چربی چسبیده شده به کف سر باعث ایجاد شوره خواهد شد. پس سعی کنید برای جلوگیری از شوره زمانی که موهایتان چرب است از سشوار برای حالت دادن موهایتان استفاده نکنید.

استفاده از شامپو های مخصوص

یکی از بهترین و مناسب ترین راه های جلوگیری از بین بردن شوره سر ، استفاده از شامپو های مخصوص است. این شامپو ها با کنترل و کاهش چربی مو ، از ایجاد شوره در سر جلوگیری می کنند. شما باید حداقل سه بار در هفته از شامپو های ضد شوره استفاده کنید و پس از اینکه میزان شوره سر شما کنترل شد

استفاده بیش از حد از شامپو های ضد شوره موجب به وجود امدن خارش ، حساسیت و سوزش در پوست سر شما خواهد شد لذا سعی کنید میزان استفاده از شامپو های مخصوص را کنترل کنید.

شامپوهای ضد شوره برای درمان شوره سر

از موثرترین و رایج‌ترین راه‌های درمان شوره سر، استفاده از شامپوهای شوره سر است. شامپوهای حاوی مواد زیر ممکن است به جلوگیری و کاهش شوره سر شما کمک کند.

شامپوهای پیریتیون زینک (روی)

شامپوهای حاوی قطران ذغال سن

شامپوهای حاوی اسید سالیسیلیک

شامپوهای حاوی سولفید سلنیوم

شامپوهای حاوی کتوکونازول

درمان شوره سر

دو نوع محصولات درمان شوره سر وجود دارد: عوامل ضد میکروبی و تنظیم کننده های کراتینه سازی.

ترکیبات ضد میکروبی: سلنیوم سولفاید (Selenium disulfide)، كتوكونازول (Ketoconazole) و سیكلوپیروكس اولامین (Ciclopirox olamine) معروف ترین عوامل ضد میکروبی هستند.

ترکیبات تنظیم کننده کراتینه سازی: اسید سالیسیلیک، گوگرد، کل تار، روی پیریتیون، کلوبتازول معروف ترین عوامل تنظیم کننده کراتینه سازی هستند.

ترکیبات ضد میکروبی:

سلنیوم سولفاید (Selenium disulfide)
سلنیوم سولفاید یک ماده ضد عفونی کننده قدرتمند است که به طور فوق العاده ای در از بین بردن موارد ابتلا به شوره سر شدید (درماتیت سبورئیک) مؤثر است. ذرات آن دارای رنگ نارنجی است ، بنابراین شامپوهایی با سلنیوم سولفایدبه طور طبیعی یک رنگ هلویی یا نارنجی دارند.

کتوکونازول (Ketoconazole):
کتوکونازول در غلظت 1 درصد و غلظت 2 درصد در شامپو های ضد شوره به منظور از بین بردن قارچ ها و مخمرها با ایجاد سوراخ در غشاهای سلولی آنها مورد استفاده قرار می گیرد و اجازه می دهد مواد تشکیل دهنده اصلی سلول ها بیرون بیایند. این مخمر Pityrosporum را که باعث ایجاد شوره می شود ، می کشد.
کتوکونازول یک ماده ضد میکروبی با طیف گسترده است که در برابر هر دو کاندیدا آلبیکنس و M. furfur فعال است. از بین تمام ایمیدازول های موجود در حال حاضر ، کتوکونازول به دلیل اثربخشی آن در درمان شوره سر شدید و مقاوم به عنوان یک مدعی اصلی در بین گزینه های درمانی بدل شده است.
مطالعات کمی نشان داده اند که اثر کتوکونازول در درمان شوره سر مقاوم بسیار کمتر از شامپوهای حاوی زینک پیریتون 1٪ و سلنیوم سولفاید 2.5٪ می باشد.

سیکلوپیروکس اولامین (Ciclopirox olamine):
این یکی دیگر از ضد قارچی هاست که باعث کاهش میزان شوره در پوست سر می شود. بر اساس نسخه هم در محصولات لوسیون و هم در شامپو موجود است.

ترکیبات تنظیم کننده کراتینه سازی:

پریتیون زینک :

روی (زینک) در غلظت 1٪ در شامپو های شوره سر برای بهبودی پوست سر از طریق عادی سازی کراتینه سازی و کاهش تولید چربی استفاده می شود. این ماده به همان روش سلنیوم سولفاید عمل می کند اما ملایم تر است و باعث خشک شدن کمتر مو می شود. پریتیون زینک برای تسکین موارد خفیف و متوسط شوره سر مناسب است. با این حال ، موارد شدیدتر با علائم اضافی مانند خارش شدید و تحریک به پوست سر و پوسته های بزرگتر و مداوم تر همراه است. سلنیوم سولفاید به سرعت و به طور مؤثر برای مقابله با اینها کار می کند.

اسید سالیسیلیک :

هنگامی که به صورت موضعی در شامپو استفاده می شود ، اسید سالیسیلیک به طور طبیعی با لایه برداری باعث می شود پوست مرده هنگام شامپو از پوست سر شما شسته شود و موهایتان را حالت دهد و خارش سر را بهبود می بخشد.
ساختار شیمیایی بی نظیر سالیسیلیک اسید ، آن را به یکی از مؤثرترین مواد برای نفوذ در پوست سر و پاکسازی پوست شما تبدیل می کند.
برخلاف بیشتر ترکیبات شامپو ، اسید سالیسیلیک می تواند وارد منافذ پوست شود و آن را تمیز کند و از ایجاد روغن یا حالت چربی جلوگیری می کند و به باز کردن فولیکول های مو کمک می کند. این می تواند به معنای رشد موهای سالم تر و مشکلات پوستی کمتر مانند درماتیت سبورئیک یا شوره سر باشد.

گوگرد: گوگرد 2٪ موثر در درمان شوره سر:

گوگرد عنصری زرد و غیر فلزی با خواص keratolytic و ضد میکروبی است و در غلظت 2٪ در شامپوها برای درمان شوره سر استفاده می شود. مطالعات نشان می دهد که گوگرد به خودی خود تأثیر زیادی در درمان شوره سر نخواهد داشت اما در صورت استفاده از آن با اسید سالیسیلیک نتیجه در درمان شوره سر قابل توجه خواهد بود. در نتیجه ، برخی از شامپوهای ضد شوره دارای اسید سالیسیلیک 2٪ و گوگرد 2٪ در ترکیبات خود هستند.

کل تار:
شامپو های کل تار شامپو های دارویی هستند که از پوسته پوسته شدن و خارش پوست کف سر جلوگیری کرده و در نتیجه به درمان و کنترل شوره سر کمک می کنند. کل تار در دسته ای از داروها قرار به نام کراتوپلاستیک می گیرد. این شامپوها به تقویت کراتینه شدن طبیعی، یعنی فرآیند تشکیل و ریختن سلولهای پوستی کمک می کنند. شوره سر زمانی اتفاق می افتد که این فرآیند سرعت می یابد و منجر به ایجاد پوسته می شود و باعث خارش و سوزش می شود.

اگر بتوانید کراتینیزاسیون را به حالت عادی برگردانید ، باعث کاهش این خارش ، تحریک پوست سر و پوسته پوسته شدن می شود. کل تار به کاهش خارش کمک می کند ، که برای جلوگیری از ادامه سوزش پوست سر مهم است. این شامپو باعث کند شدن رشد سلول های پوستی می شود و همچنین به ریختن پوست مرده ای که باعث ایجاد مزاحمت در پوست سر می شود کمک می کند.
برخی از افراد به شامپوی کل تار آلرژی دارند. اگر موهای بلوند یا موهای روشن دارید ، شامپو کل تار می تواند آن را تیره تر کند. بعضی از مردم بوی شامپوهای کل تار را دوست ندارند. استفاده طولانی مدت از شامپو کل تار می تواند باعث بیماری شود بنام آکنه تار ، جایی که فولیکول های مو ملتهب می شوند.

استروئیدها (کلوبتازول):
کورتیکواستروئیدهای موضعی از طریق اثرات ضد التهابی کار می کنند. در پوست سر ، از لوسیون ها یا محلول هایی با قدرت متوسط تا زیاد استفاده می شود. Clobetasol propionate 0.05٪ به شکل شامپو موجود است.البته در بازار ایران چنین محصولی قابل دسترس نیست.

روغن درخت چای :
روغن درخت چای می تواند به کاهش رشد مخمر در پوست سر و خارش و سایر علائم شوره سر در پوست سر شما کمک کند. در نتیجه ، می تواند به علائم شوره سر کمک کند. درخت چای به اندازه سایر درمان های شوره سر مؤثر نیست اما در برخی از شامپو ها به آن افزوده می شود تا اثر شامپو برای کنترل شوره سر و تسکین علائم بیشتر شود.

درمان شوره سر

درمان خانگی شوره سر

شوره سر یکی از مشکلات رایج در جوانان است که می‌توان آن را با روغن نارگیل، روغن درخت چای، آلوئه ورا و افزایش امگا سه بدن درمان کرد.

درمان شوره سر با نمک

پوست سر خود را کمی خیس کنید و مقداری نمک دریا را روی پوست سر خود بریزید سپس به مدت ۵ دقیقه به خوبی آن را ماساژ دهید. دو بار در هفته به این کار ادامه دهید تا شوره سر شما کم شود. علاوه بر آن می‌توانید مقداری نمک به شامپوی خود اضافه کنید.

درمان شوره سر با ماست

ماست‌های پروبیوتیک دارای باکتری‌های کنترل کننده شوره سر هستند به همین علت یکی از درمان‌های رایج شوره سر به وسیله ماست صورت می‌گیرد. در طول یک ماه، هفته‌ای دو بار ماست را به کف سر خود بمالید و ماساژ دهید این کار باید حدوداً ۲۰ دقیقه طول بکشد.

درمان شوره سر با سرکه سیب و جوش شیرین

سرکه سیب از رشد عفونت‌ها و قارچ‌ها جلوگیری می‌کند و این ضدعفونی موجب می‌شود که پوست سر تقویت شده و بیماری‌های آن که سبب شوره سر می‌شود بهبود یابد. ترکیب سرکه سیب با جوش شیرین نیز به درمان شوره سر کمک می‌کند.

درمان شوره سر با آب‌لیمو

استفاده از آب‌لیمو یک کار معجزه‌آسا است. مقداری از آب لیمو را در آب مخلوط کنید و در هربار حمام کردن آن را به موهای خود بمالید. اسید موجود در آب‌لیمو با سلول‌های مرده مبارزه می‌کند و به پاکسازی پوست سر شما کمک می‌کند.

درمان شوره سر با حنا و روغن زیتون

۳ قاشق پودر حنا را با آب مخلوط کنید و ۲ قاشق غذاخوری سفیده تخم مرغ را که هم زده شده است به آن اضافه کنید. در آخر ۱ قاشق روغن زیتون را به آن اضافه کنید و مخلوط کنید و مواد خمیری مانند را روی ریشه‌های مو قرار دهید. پس از گذشت نیم ساعت آن را آبکشی کنید. سپس با شامپو بشویید. بهتر است شامپو بدون سولفات باشد و افرادی که دارای خشکی مو هستند از نرم کننده استفاده کنند.

درمان شوره سر با اسپند

یک قاشق اسپند خشک شده و آسیاب شده را با یک لیوان آب جوش ترکیب کنید و پس از گذشت یک ربع از زمان آماده سازی، مواد را به ریشه موی خود آغشته کنید و ۴۵ دقیقه روی موهای خود قرار دهید. می‌توانید به وسیله پلاستیک از ریزش اسپندها بر سطح خانه جلوگیری کنید.

درمان شوره سر

جهت رزرو ساعت و روز خدمات در این مجموعه با شماره های تلفن : 44010470 - 021 همراه : 09376230845 تماس حاصل نمایید تا پذیرای حضور شما عزیزان باشیم.


راهکارهای درمان سریع شوره سر

راهکارهای درمان سریع شوره سرشوره سر یکی از رایج‌ترین مشکلات مو است که شاید کمتر کسی تا به حال با آن برخورد نکرده باشد!

شوره سر و راهکار درمانی آن

شوره سر و راهکار درمانی آن. آیا شوره سر مسری است؟ باید پاسخ داد شوره سر مسری نیست. شوره سر نوعی شرایط مزمن روی کف سر می باشد، که با پوسته پوسته شدن همراه ...

علل ایجاد شوره سر و درمان آن

شوره سر از بیماری های مزمن شایع پوست سر است که با ورقه ورقه شدن پوست روی پوست سر مشخص می شود. اگر چه این مشکل مسری نیست و به ندرت شدید است،

درمان شوره سر؛ بررسی علائم، دلایل و راه‌های درمان انواع شوره!

۱۰ علت شوره سر و بهترین روش درمان آن

ترکیب شدن چربی پوست و سلول‌های مرده باعث تشکیل شوره می‌شود. فرق شوره و پوسته سر شوره سر با پوسته متفاوت است.

دلیل اصلی شوره سر چیست؟

در ادامه با برخی دلایل پنهان بروز شوره سر بیشتر آشنا شوید. دلیل اصلی شوره سر چیست؟ بر خلاف باور عمومی، شوره سر تنها به واسطه خشکی پوست سر ...

علت شوره سر چیست و نحوه ی درمان شوره سر

دیدگاه خود را بیان کنید